Tento list je darem z nebes: Léčí dusivý kašel, snižuje horečku a zlikviduje bacily v ústech!

0
(0)

Dalibor , 05. 05. 2020

Dá se vypěstovat i doma, ale dostat ji iv lékárně či potravinách. Šalvěj se spojuje zejména s úlevou při bolesti v krku, ale její využití je mnohem širší a kreativnější.

Nádherně voní, její lístky dokáží dosáhnout úctyhodné rozměry a kromě toho je pro lidské tělo hotovým zázrakem. Šalvěj se vyplatí pěstovat nebo alespoň mít zakoupenou ve formě čaje. Nejlepší je však čerstvá šalvěj, kterou můžete využít různými způsoby. Nejen, když vás trápí bolavé hrdlo či kašel, ale i pro vaši krásu, domácnost bez bakterií a zdravé recepty, které nezatíží váš žaludek.

Co léčí šalvěj?

  • záněty v ústní dutině (krvácející dásně, paradentóza, zápach z úst)
  • menstruační bolesti a problémy v klimakteriu
  • angína, horečka, kašel
  • štípnutí hmyzem
  • mastné vlasy, vypadávání vlasů a problémy s pokožkou hlavy (svědění)
  • hnisající rány, poranění, popáleniny
  • zažívací potíže (průjem, bolest žaludku, nadýmání)
  • potíže s pamětí, koncentrací, duševním vyčerpáním a zvládáním stresu
  • problémy s nadměrným pocením
  • oslabená obranyschopnost
  • potíže s močovými cestami
  • problematická pleť

Lék na dusivý kašel - šalvejový obklad

Budete potřebovat čisté lněné plátno, případně staré bílé bavlněné tričko vyprané v čisté vodě. Na textilii poklademe plátky pravého másla, ideálně v biokvalitě, a lístky šalvěje.

Lehněte si na záda a obklad si položte na hrudník, co nejblíže ke krku. Zabalte se do teplé deky a nechte máslo rozpustit, ideálně celou noc. Obklad zmírní dusivý kašel.

Lék na zanícené hrdlo

Pokud vás trápí zanícené hrdlo, pomohou vám obklady ze šalvějového odvaru, který můžete i kloktat. Dvě čajové lžičky sušené šalvěje zalijte půl litrem vody a nechte tři minuty stát. Následně směs přeceďte a do odvaru namočte lněné plátno. Přiložte ho na krk a oviňte šálou. Nechte působit, dokud je teplé. Pokud cítíte chlad, obklad odstraňte.

Vyrobte si ze šalvěje účinné domácí léčiva

1. Léčivý olej

Suché bylinky louhujte v olivovém nebo jojobovém oleji tři až šest týdnů. Následně jej můžete používat ke kloktání, když vás bolí hrdlo, nebo jako masážní olej při bolestech.

2. Lahodný čaj

Pár - doporučuje se šest - šalvějových lístků zalijte vroucí vodou a nechte vyluhovat. Lahodný čaj můžete pít, ale i kloktat při bolestech hrdla. Díky svým antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem přinese úlevu. Pro lepší efekt do něj přidejte trochu octa a medu, takové kloktadlo vám pomůže uvolnit hleny. Šalvěj pomůže i při bolesti zubů, v ústech si promílejte vychladlý čaj. Ten se však doporučuje pít i preventivně na posílení imunity i na eliminování pocení. Pokud ho však pijete dlouhodobě, nezapomínejte si od něj udělat optimální dvoutýdenní přestávku. Všeho moc totiž škodí, takže to se šalvějí nepřehánějte.

3. Zázračná tinktura

Šalvějové lístky nasekejte av sklenici zalijte lihem zakoupeným v lékárně či vodkou. Skladujte na tmavém místě i tři týdny a nezapomínejte láhev z času na čas protřepat. Tinkturu využijete jako první pomoc při vyrážkách, pocení, ale i jako ústní vodu.

4. Svěží vůně

Pár kapek šalvějového oleje přidejte do difuzéru či do odpařovače. Uklidňující vůně bylinek vám zlepší náladu, dodá energii a zlepší kognitivní funkce. Vdechování šalvějové vůně se doporučuje zejména lidem s Alzheimerem, protože to pozitivně ovlivňuje paměť a pozornost.

5. Voňavý deodorant

Pokud se bojíte toxinů, vsaďte na bylinky. Šalvěj eliminuje pocení, deodorant z ní vaši pokožku nejen osvěží, ale i krásně provoní.

6. Přírodní inhalátor

Pokud vás trápí hleny a podrážděné průdušky, jste inhaloval šalvěj. Potřebujete lžíci sušené šalvěje nebo pár čerstvých lístků, které ve vodě přivedete do varu s pár kapkami šalvějového oleje. Následně to vše přelijte do nádoby, nad kterou se nakloníte a hlavu si přikryjete ručníkem. Vdechování výparů vám přinese úlevu.

7. Čistící prostředek

Při čištění vaší domácnosti nepotřebujete chemii. Podobně vám poslouží i šalvěj, avšak jen její čerstvé, ne usušené lístky. Ty smíchejte se dvěma šálky bílého octa a nechte v láhvi odstát i dva týdny. Následně tekutinu smíchejte s vodou v láhvi s rozprašovačem.

8. Elixír mládí

Oplachování vlasů šalvějí pomůže zakrýt šediny, dodá jim lesk a tmavé zbarvení. Čerstvé šalvějové lístky potrhajte na drobné kousky, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat alespoň 15 minut. Přidejte čtvrtinu šálku jablečného octa. Výplach použijte po umytí vlasů šamponem. K dosažení požadovaného efektu oplachujte i párkrát po sobě a několikrát do týdne.

9. Hydratační mléko

Tak bude na vaši pleť působit šalvějový olej, který zpomalí příznaky stárnutí a zabrání tvorbě jizev například při akné.

Šalvěj však nepomáhá jen v udržování zdraví a krásy, ale i v kuchyni. Takto ji využijete na maximum:

10 Bylinkové máslo

Šalvěj je fantastická kulinářská bylinka, která vám při přípravě jídel otevře nové obzory. Můžete si z ní připravit chutné a zdravé máslo. Na tento recept potřebujete rozehřát olej s máslem a přidat do něj šalvějové lístky. Ty pak necháte vyschnout na papíře na pečení a vmícháte do změklého másla. Dochutit můžete citronovou šťávou a pepřem nebo prolisovaným česnekem a solí.

11. Zdravé čipsy

Velké a čerstvé šalvějové lístky obalte v bílku a smažte na rozehřáté pánvi s trochou oleje. Nevěřili byste, jaká chuťovka z toho vznikne. Pokud je lístků mnoho, mohou se při smažení spojit do jednoho velkého celku, což však není na škodu.