Všichni tyto banánové "provázky" znají, vyhazují je a nevědí k čemu jsou. Toto byste ale neudělali, kdyby jste věděli toto.

0
(0)

Dalibor , 12. 05. 2021

Banány patří k nejvíce oblíbeným druhům ovoce, které milují děti i dospělí. Můžete si z nich připravit lehkou svačinku nebo je přidat do směsi na výborný banánový chléb či do smoothie. Po oloupání můžete v některých případech najít tenké šňůry, které spojují slupku s banánem. Proč takové šňůry vznikají?

Žluté ovoce v podlouhlé slupce, s výbornou a sladkou chutí uvnitř. Banány milují snad úplně všichni, jejich pozitivní účinky na lidské zdraví jsou známé již z historie. Tento druh ovoce obsahuje velké množství vitamínu B12, B6, C, D a E. Dále v něm najdete mnoho železa, vápníku, zinku, manganu a beta karotenu.

Pozitivní účinky na lidské zdraví

Banán se dokáže postarat o srovnání vašeho krevního tlaku a pomáhá také s redukcí tělesné hmotnosti. Slouží pro snížení cholesterolu, a dokonce umí pomáhat při zánětem žaludeční sliznice. Je skvělým pomocníkem pro zklidnění mysli nebo dokonce při nespavosti. Celkově posiluje imunitu a funguje jako skvělý antioxidant.

Při přípravě banánu si můžete všimnou nezvyklé věci. Jedná se o malé nitě nebo šňůrky, které se oddělují od slupky i banánu současně. Po oloupání většinou tato vlákna vyhodíte. O jaké šňůry se ale v podstatě jedná?

Tenká vlákna oddělená od slupky

Tato vlákna jsou v podstatě druhou nedovyvinutou slupkou banánu. Jedná se o doprovodnou tkáň plodu, který ještě před vaší koupí rostl na banánovníku. Tato tkáň slouží jako pomocník při fotosyntéze, u banánů se jedná téměř o “pupeční šňůru”, která spojuje plod s rostlinou. Díky těmto tenkým vláskům se každý plod dobře vyvine a roste až do formy zrání.

Mohou se tato vlákna jíst?

Určitě vás jako první napadne, zda jsou tato vlákna jedlá nebo je máte od banánu oddělit a vyhodit spolu se slupkou. Buďte v klidu, tyto tenké šňůry jsou neškodné a vůbec nijak neovlivňují kvalitu banánu. S klidem tedy můžete i vlákna sníst spolu s banánem. Díky nim tělu dodáte ještě více živin, minerálů i vitamínů. Některé studie uvádějí, že se v těchto tkaninách nachází mnohem více živin než v celém banánu.

👍 Tento návod je užitečný