Ted je to ta nejdůležitější věc: Podpořte svoje imunitu na maximum, 12 přírodních tipů!‎

0
(0)

Dalibor , 17. 03. 2020

Chladné počasí s sebou každoročně přináší vlnu chřipek a nachlazení. Mnoho lidí sahá po lécích už při prvních příznacích choroby, případně se nechává preventivně očkovat. Přitom existuje tolik přírodních cest, jak jejich vzniku zabránit i jak je léčit. Přečtěte si 12 tipů na to, jak podpořit imunitu přírodní cestou od americké imunoložka a alergoložka Heather Móda, M.D., které Vás snad inspirují k tomu vzít své zdraví do vlastních rukou.

 

Lidé se mě často ptají na to, jak mohou posílit svůj imunitní systém přírodní cestou.

 

Realita je taková, že musíme vytrénovat svůj imunitní systém do takové míry, aby nám správně fungoval a sloužil. Chceme, aby nás ochránil před faktory, které nám mohou ublížit, jako jsou viry, patogenní bakterie, paraziti, pozitivně reagoval na všechny látky v jídle, včelí pyl, apod. A aby byl v harmonii také sám se sebou (u autoimunitních onemocnění napadá imunitní systém buňky vlastního těla).

Zdravé tělo je tedy závislé na zdravém a silném imunitním systému. Dobrá zpráva je, že existuje mnoho způsobů, jak svou imunitu podpořit přirozenou cestou. Základem je samozřejmě vyhýbat se nadměrnému stresu, toxinům (ať už v prostředí nebo ve stravě) a dalším věcem, které poškozují naše zdraví.

Nejdůležitějším faktorem pro udržení pevného imunitního systému je zdravá střevní mikroflóra. Tady všechno začíná. Pokud trpíte chronickými alergiemi, častými infekcemi nebo autoimunitním onemocněním, s velmi vysokou pravděpodobností není něco v pořádku s trávicím traktem. V našich střevech se totiž nachází 80% buněk imunitního systému a je to tedy místo, kde náš organismus rozhoduje, "což je pro něj přítel a co nepřítel". Posílením svého trávení snižujeme pravděpodobnost onemocnění, alergických reakcí i případného rozvoje autoimunitních chorob.

Zde uvádím klíčové tipy na to, jak můžete posílit svou imunitu přírodními způsoby:

 

1. Zařaďte probiotika


Lactobacillus and Bifidobacterium jsou dva nejdůležitější kmeny bakterií, které osidlují naše střeva už od narození a hrají nezastupitelnou roli v podpoře naší imunity. Při výběru probiotik se zaměřte na množství alespoň 50 miliard bakterií z 8 druhů kmenů. Pokud se cítíte oslabení nebo jste užíval antibiotika, toto množství zdvojnásobte. Probiotika jsou živé organismy, a proto vybírejte vysoce kvalitní produkty a nezdráhejte se připlatit. Většina probiotik se uchovává v chladničce, čímž se prodlužuje jejich životnost. Kromě tabletek začněte jíst také fermentované potraviny jako je kysané zelí, okurky, kimchi, kefíry, zákys, neochucené jogurty, natto, tempeh, miso, kombucha.

 

2. Vyhněte se zbytečnému užívání léků


Vašemu mikrobiomu trvá 6 měsíců, než se vzpamatuje z týdenního užívání antibiotik. Kompletně se jim proto vyhněte, pokud si nejste jisti, že máte bakteriální infekci. Většina nemocí horních cest dýchacích je virového původu a léčba antibiotiky by jejich nijak neurychlila. Pokud jíte maso, ujistěte se, že je v bio kvalitě, abyste spolu s masem zbytečně nekonzumovali právě zbytky antibiotik a jiné chemie, kterou bývají zvířata z konvenčních chovů ošetřována. Dále je důležité vyhýbat se všem lékům, které snižují tvorbu žaludečních kyselin, ničí mikroflóru a oslabují imunitní systém (léky proti bolestem, například Ibuprofen). Žaludeční kyseliny potřebujeme k likvidaci parazitů, virů a bakterií, které do svého těla denně nevědomky dostáváme.

 

3. Zařaďte tyto doplňky stravy


Přestože existuje velké množství vitamínů a minerálů na podporu imunitního systému, toto trio Vám zaručeně pomůže. Pokud trpíte chronickými infekcemi, jste často nemocní nebo oslabení, užívejte je denně:

Zinek: 15 - 30 mg denně. Zinek ovlivňuje činnost imunitního systému a jako antioxidant působí proti volným radikálům. Jeho nedostatkem trpí mnoho lidí.

Vitamin D: 2,000 IU denně. Nejlepším přírodním zdrojem vitaminu D je slunce. Můžeme ho také získat z některých jídel jako jsou např. Makrela, losos, tuňák a nebo z těch, které jsou o tento vitamín obohacená. Vlivem našeho životního stylu však mnoho lidí trpí jeho nedostatkem. Tento vitamín je velmi důležitý pro naši imunitu i pro léčbu a prevenci autoimunitních onemocnění.

Vitamin C v prášku: 1,500 mg denně. Vitamin C a zdravá imunita jsou ruku v ruce. Nedostatek vitaminu C je spojován s častějšími a déle trvajícími chřipkou, nachlazením a dalšími poruchami imunitního systému. Bojuje proti volným radikálům a výrazně chrání organismus proti infekčním onemocněním.

4. Zkuste Colostrum

Mateřské mléko obsahuje velké množství živin a ochranných protilátek, které chrání miminko během prvních týdnů a měsíců života, kdy se vyvíjí jeho imunitní systém. Proto z miminek, které jsou kojeny, vyrůstají obecně zdravější jedinci, kteří nejsou tolik náchylní k alergiím a jiným nemocem. Kolostrum je "první mléko" získané od kojících savců a je bohatým zdrojem ochranných a protizánětlivých látek jako je laktoferin. V dospělosti můžeme užívat tento zázrak v tekuté formě či tabletách. Na trhu je k dostání kravské i kozí. Tyto produkty vybírejte v biokvalitě.

 

5. Dopřejte si silný vývar


Naše babičky přesně věděli, o čem mluví, když nám říkávali: "Polévka je grunt, kdo jí nejí, ten je špunt." A u vývarů to platí dvojnásob. Vývary z bio masa a kostí jsou jedním z nejefektivnějších přírodních léků na podporu imunity, v boji proti chřipkám, nachlazení a pro celkové zotavení organismu. Přírodní želatina, kolagen a aminokyseliny léčí naše střevo, posilují kosti a chrupavky, růst vlasů, urychlují hojení a další. Takže pokud se o Vás pokouší nějaký ten bacil, domácí kuřecí či hovězí vývar bude tou nejlepší medicínou.

 

6. Medicínské houby


Nejsilnější antivirové a protirakovinné substance podporující imunitu se nachází v medicínských houbách jako je např. Reishi, Shiitake, Cordyceps, Čaga nebo Maitake. Všechny působí jako výborná prevence civilizačních chorob, povzbuzují při únavě, čistí tělo od volných radikálů, atd. Jsou k dostání ve formě kapslí, prášku nebo tinktury.

 

7. Buďte na sluníčku


Slunce je nejlepším zdrojem vitamínu D, který funguje jako aktivátor imunitního systému.

 

V dnešní době však bohužel průměrný člověk tráví na slunci jen velmi málo času. Vstřebání vitamínu navíc brání oděv i krémy na opalování. Nedostatek viaminu D je spojován se zvýšenou nemocností i horší náladou. O důvod víc, proč v zimním období odletět někam do tepla za sluníčkem.

 

 

8. Vypotte se v sauně


Mnoho studií ukazuje, že pravidelní saunování zlepšuje zdraví našich bílých krvinech (které zabezpečují obranyschopnost našeho organizmu) a dochází k posílení imunity a oslabení života bakterií a virů uvnitř nás. Pocením se také detoxikujeme a zbavujeme zánětlivých látek. A navíc není nad ten skvělý pocit, když si během chladného zimního dne skočíte do pěkně vyhřáté sauny a prohřejete své zmrzlé tělo.

 

9. Využijte přírodní antimikrobiální látky

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vybudovat silný imunitní systém, je pravidelná konzumace superpotravin. Zařaďte je denně do svého jídelníčku, potěšte své chuťové pohárky a podpořte svou zdravou imunitu.

Surový česnek: Tato superpotravina má velmi silné antimikrobiální a antivirové účinky. Česnek obsahuje sloučeninu síry - látku alicin, která působí jako přírodní antibiotikum. Má léčivé účinky na gastrointestinální trakt, zabíjí přemnožené bakterie ve střevech, parazity a kvasinkové infekce. Po surovém česneku sáhněte už při prvních příznacích onemocnění / infekce. (Pozn. Pokud nemáte v pořádku žlučník, s česnekem buďte opatrní.)

Oregánový olej: oregánový olej je dlouhá léta používán pro své antibakteriální, antivirové a antifungální účinky. Je podobně jako česnek účinný v boji proti kvasinkám a slouží jako přírodní antibiotikum.

Manukového med: manukového med pocházející z Nového Zélandu byl předmětem mnoha studií, které potvrdily jeho skvělé účinky při podpoře imunitního systému, v boji proti zánětům a bakteriálních onemocnění.

 

10. Zařaďte pravidelný pohyb


Účinky pravidelného cvičení pozitivně působí na náš kardiovaskulární systém, náladu a redukci váhy. Přiměřená sportovní zátěž může také zlepšit naši obranyschopnost vůči nemocem. Říká se, že nic se nemá přehánět a to platí iv tomto případě - extrémní namáhavé cvičení bez dostatečného času na regeneraci těla je spojováno se zvýšenou náchylností k infekcím a častějším zraněním.

 

11. Dobejte na dostatek spánku

Chronický nedostek spánku a přerušovaný spánkový cyklus vyvolává v našem těle zánětlivou reakci. Nedostatek spánku snižuje aktivitu bílých krvinek, které hrají důležitou roli v obraně organismu. Snažte se spát minimálně 7-8 hodin denně a nebuďte vzhůru dlouho do noci. Ideální choďte spát do 22 hodin. Pokud několik nocí po sobě nemůžete usnout nebo cestujete v časových pásmech, použijte ke srovánín spánkového cyklu nízké dávky melatoninu (2-3 mg).

12. Vyhnete se stresu


POKUD prožíváte chronický stres, dochází k vylučování hormonu kortizolu, který potlačuje funkci imunitního systému.

 

Nadměrné množství kortizolu v krvi oslabuje imunitu tým, že oslabuje schopnost některých bílých krvinek vnímat signály těla a bojovat s bakteriemi. Kortizol takové zvyšuje hladinu cukru v krvi (čímž dochází k oslabení imunity) a snižuje funkc protilátek IgA (imunoglobulinu A), které se nacházíte v dýchacím a zažívacím traktu, a jejichž hlavní funkcí je starat organismus před cizorodými látkami.