Tato rostlina může způsobit závažné popáleniny, a dokonce i slepotu. Šíří se i českou krajinou.

0
(0)

Tomáš , 06. 08. 2021

Procházka mezi divokými rostlinami a nádhernými květinami je jednou z věcí, které dělá ráda většina lidí. Někdy se ale může stát, že vám po ní zůstanou velmi nepříjemné následky. Tato rostlina představuje velké nebezpečí pro každého a bohužel se začíná velmi rychle šířit i naší krajinou.

Nebezpečná kráska

Jedná se o tzv. bolševník mantegazziho. Na první pohled se jedná o velmi hezkou, bíle kvetoucí rostlinu, která působí zcela neškodně. Opak je ale pravdou. Jeden dotek mízy této rostliny může způsobit vážné popáleniny, a dokonce vést ke slepotě. Tato rostlina může dosáhnout až 4,5 metru a jeho tmavě zelené listy mohou mít průměr až 1,5 metru. Má tlustý dutý stonek s bílými květy a malými purpurovými skvrnami.

I když můžete být v pokušení se jí dotknout, je lepší to nedělat. Rostlina produkuje šťávu, která obsahuje furanokumarin. Tato šťáva činí rostlinu velmi citlivou na světlo a pomáhá jí růst. Když ale zasáhne kůži, ta se stává extrémně citlivou na sluneční paprsky. Může způsobit tmavé, bolestivé puchýře, které se obvykle objeví do 48 hodin a následně vznikají jizvy, které se léčí i několik let. Šťáva může také způsobit trvalou slepotu, když se vám dostane do očí.

Jak ošetřit kůži a oči

Pokud náhodou přijdete do kontaktu s touto tekutinou, okamžitě ji smyjte studenou vodou a chraňte poškozenou oblast před sluncem. Na kůži neprodleně naneste opalovací krém, pokud jste nuceni zůstat venku, a přikládejte obklady namočené ve směsi vody a kyseliny octové. Pokud se vám šťáva dostane do očí, okamžitě je vypláchněte studenou vodou a noste sluneční brýle.

S ohledem na výše uvedené ale doporučujeme se rostlině obloukem vyhýbat. Pokud vám roste na zahradě, je vhodné se jí urgentně zbavit. Budete k tomu ale zcela jistě potřebovat pevné ochranné rukavice a brýle. Takovou rostlinu také nedávejte na kompost ani jinam, kde by k ní mohli mít přístup další lidé. Raději ji spalte. O jejím výskytu také můžete informovat příslušné orgány, neboť je všeobecným zájmem výskyt rostliny eliminovat.