Tato metoda pomáhá účinně eliminovat bolesti chodidel – trpíte jimi taky? Toto musíte vyzkoušet

0
(0)

Dalibor , 18. 08. 2020

Bolest nohou a chodidel může být zapříčiněna řadou faktorů, mezi které patři především nesprávné návyky spojené s chůzí, používání špatné obuvi nebo dlouhodobě málo pohybu, či sedavé zaměstnání. Bolest se objevuje jak v horních partiích, především však v lýtkové oblasti a v chodidlech a je spojená primárně s únavou nebo pohybem, není však vyloučeno, že se jedná o důsledek vnitřních neduhů, které negativním způsobem ovlivňují prokrvení končetin a tím podporují různá zánětlivá onemocnění.

Prevence bolestí nohou a chodidel

Chcete-li se vyhnout nebo zmírnit bolesti nohou a chodidel, měli byste dodržovat několik základních pravidel, která jsou spojená především s minimalizací zátěže, jež je na pohybový aparát vyvíjena. V tomto případě se nejedná pouze o nároky zvýšené pohybové aktivity, jež je spojena s profesionálním sportem, či povoláními, která se vyznačují požadavky na tělesnou zdatnost (tanec, balet), ale také zaměstnání, při nichž převažuje neustálé stání či chůzi (hlídání objektů, průvodcovství apod.). Nohy zatěžují i běžné aktivity, zejména v případě vyšší tělesné hmotnosti, případně nevhodná obuv – především boty na vysokém podpatku či nevhodné velikosti a tvarování. Trpíte-li často bolestmi chodidel, měli byste se zamyslet, zda je možné některou z uvedených příčin odstranit, nebo snížit její dopad, tzn. vybírat si zejména pro volnočasové aktivity pohodlnou a pevnou obuv a snažit se udržovat optimální tělesnou hmotnost. Je-li však bolest důsledkem nadměrné pohybové zátěže (obvykle se jedná o zánětlivé onemocnění označováno jako plantární fasciitida postihující především profesionální sportovce či baletky), můžete vyzkoušet následující účinnou metodu, která vám určitě uleví.

Postup pro odbourání bolesti chodidel způsobené nadměrnou zátěží

Bolest chodidel způsobená nadměrným pohybem, případně nadváhou nebo zatěžováním nevhodnou obuví, přejde-li do zánětlivého onemocnění, může přetrvávat velmi dlouhou dobu (mnohdy i celé měsíce). Chcete-li se jí zbavit, můžete v první řadě eliminovat příčiny. Velmi účinná je pak kombinace s následující procedurou, která vám pomůže se postupně bolestivých projevů zbavit. Procedura spočívá v:

  • aplikaci masážního gelu nebo oleje na nárty a po celé délce chodidel
  • masáži dlouhým nástrojem z nerezové oceli, který podporuje cirkulaci krve
  • zatejpování kineziologickým páskem po od prstů kolem paty zpět a zajištění pevnou náplastí

Takto zpevněná musí chodidla zůstat 3-5 dnů, přičemž je možné se normálně pohybovat. Při aplikaci je potřeba se vyvarovat nevhodné obuvi a zvýšené tělesné zátěži.