Tato dieta spaluje až 10 krát více kalorií než běžná strava

0
(0)

Dalibor , 10. 02. 2020

Existuje jeden typ diety, která uvede naše tělo do takového stavu, při kterém se spálí až 10 násobné množství kalorií než je tomu u klasické běžné stravě.

K takovému extrémně rychlému spalování a výrobě energie v organismu dochází dokonce i tehdy, když člověk neprovádí žádnou extra fyzickou námahu nebo cvičení.

Co je to keto dieta


Tento typ diety se nazývá keto dieta nebo ketogenní dieta.

Výzkumníci zkoumali lidi, kteří měli cukrovku typu 2, případně těch, kteří byli na rozvoj tohoto onemocnění více náchylní.

Zjistili, že ti z pacientů, kteří následovali dietu založenou na omezeném příjmu sacharidů, dosahovaly nejlepší zlepšení svého zdravotního stavu oproti pacientům na běžné stravě.

Přitom vůbec nezáleželo na tom, zda měli i pohyb nebo ne.

Tento typ je diety je považován za mírně kontroverzní. Snížený příjem sacharidů je totiž vykompenzován zvýšeným příjmem tuků a bílkovin.

Nejznámější dva podtypy keto diety jsou:

  • Paleo dieta
  • Atkinsonová dieta
  • Fanoušci uvedených diet říkají, že pomocí nich se tělo dostane do takzvané ketózy - stavu, kdy tělo namísto sacharidů (které nemá k dispozici) vyrábí energii z tuků.

Co se děje s tělem při keto dietě?


Lidé na této dietě dosahují mnohem lepší výsledky při snižování tělesné hmotnosti, redukci podílu tělesného tuku a optimalizaci BMI indexu.

Navíc se u nich normalizuje hladina krevního cukru, což výrazně pomáhá hlavně cukrovkářům.

Kromě toho, jejich bazální metabolismus - míra, kterou vaše tělo spaluje kalorie, když je v absolutním klidu - byl více než 10 krát vyšší než je při konzumaci běžné stravy.

Dramatické výsledky, které s keto dietou dosáhla jedna původně obézní britská maminka (na úvodním obrázku) si můžete prohlédnout na videu publikovaném v článku na anglické stránce dailymail.co.uk.

Jak funguje keto dieta a co se při ní konzumuje?


Ketogenní dieta je dieta založena na radikálním omezení cukrů a sacharidů, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem výroby energie.

Omezení sacharidů způsobí, že se v játrech začnou z tuků tvořit ketony představující náhradní zdroj energie.

Při keto dietě je povoleno červené maso, drůbež, ryby a vejce. Také se může konzumovat jakákoliv zelenina, která neobsahuje škroby a zelená listová zelenina. Povolené je i mléko a sladidla mléčné výrobky.

Na druhé straně, zakázané jsou cukr, pečivo, těstoviny a v podstatě všechny potraviny obsahující sacharidy a škroby, včetně rýže či brambor. Povolené je pouze malé množství čerstvého ovoce.

Sacharidy jsou vyloučeny, protože způsobují nárůst glukózy a inzulínu v krvi. Jak jsme již uvedli, pro tělo je glukóza nejjednodušší zdroj energie. Pokud se nachází v krvi, tělo sáhne jako první po ní a tuky uloží do tukové tkáně.

Následně slinivka produkuje inzulín, který zpracovává glukózu.

Pomocí snížení sacharidů a cukrů se tělo přepne do stavu ketózy. Jde o přirozený evoluční proces zaměřený na přežití těla v nepříznivých podmínkách, kdy je potrava dostupná pouze v omezeném množství.

Tělo začne tehdy v játrech vytvářet zmíněné ketony z tuků. Cílem je udržet tělo v tomto stavu co nejdéle, aby se zbavilo nadbytečného tuku.

V podstatě jde o hladovku, ale ne hladovku kalorickou, ale hladovku sacharidovou.

Co zjistili studie o keto dietě


Výzkumníci z Bethelová Univerzity v Minnesotě studovali 30 mužů a žen ve věku 18 až 65 let. Všichni z nich byli v minulosti diagnostikováni na metabolický syndrom, predcukrovkové stádium nebo cukrovku typu 2.

Metabolický syndrom je lékařsky výraz pro soubor onemocnění, které se u pacienta vyskytují současně - zvýšený krevní tlak, vysoký krevní cukr, nadměrný tělesný tuk v okolí břicha a pasu a abnormální hladiny cholesterolu.


Tento stav výrazně zvyšuje riziko vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky.

Všichni účastníci studie měli index BMI rovný 25 nebo větší a procento tělesného tuku větší než 30%. Vědci je pak náhodně rozdělili do 3 skupin.

První skupina během 10 týdnů konzumovala stravu, která obsahovala méně než 30 gramů sacharidů denně a necvičila.

Druha skupina jídla svou běžnou stravu.

Třetí skupina jídla běžnou stravu a cvičila 3 až 5 dny v týdnu po 30 minut na jedno cvičení.

Po 10 týdnech výsledky ukázaly, že cvičení je sice prospěšné, ale výsledky třetí skupiny zdaleka nedosáhly úrovně první skupiny, která byla na keto dietě.

Autoři studie napsali:

"Všechny parametry ve skupině pacientů konzumujících keto dietu vysoko převyšovaly nad parametry skupiny s normální stravou, která zároveň cvičila."

Závěry zmíněné studie byly následně publikovány v žurnálu Cukrovka a metabolicky syndrom (Diabetes and Metabolic Syndrome).

1. Výhody keto diety


Ketony mají ochranný účinek na nervové buňky (neurony), protože dokáží potlačit amyloid. Jde o jakýsi povlak, který se může vytvořit na mozku.

Tento druh diety pomáhá a dokonce dokáže léčit onemocnění jako jsou epilepsie, Alzheimerova či Parkinsonová Chorba.

Kromě toho, jak již bylo zmíněno v předešlých částech tohoto článku, pomáhá při hubnutí, reguluje krevní cukr i vylučování inzulínu a také obnovuje citlivost buněk na inzulín.

Některé zdroje uvádějí, že keto dieta dokáže zvrátit a vyléčit dokonce i rakovinu tím, že vyhladoví rakovinné buňky, pro které je cukr primárním zdrojem energie.

Rakovinné buňky, na rozdíl od těch zdravých, se totiž nedokáží přepnout do stavu ketózy.

2. Nevýhody keto diety


Naše tělo nepotřebuje jen kalorie, tuky a bílkoviny, ale také vitamíny a minerály. No a ty získává z ovoce, zeleniny, zrnin či luštěnin.

a) Nedostatek vitamínů, minerálů a vlákniny

Při keto dietě sice získáte i tyto živiny ze zeleniny, ale v omezeném množství. Dlouhodobé vyřazení jablek, citrusového ovoce, bobulovin či jiných druhů ovoce se jeví jako absurdní.

Ovoce, zrniny a luštěniny obsahují extrémně důležité minerály, vitamíny, antioxidanty a prebiotickou vlákninu, které naše tělo nezbytně potřebuje pro optimální zdraví.


b) Předčasné stárnutí

Další problém je, že keto dieta neznamená omezení kalorií, jen výměnu kalorií z cukrů za kalorie z tuků a bílkovin. A přitom omezení kalorií (ne silný kalorický deficit) je přesně to, co je největším předpokladem pro dlouhověkost.

Když pravidelně konzumujeme nadměrné množství kalorií, doslova tím oxiduje své tělo a urychlujeme jeho stárnutí.

Často prízvukovanou výhodou lidmi na keto dietě je, že se jim podařilo zhubnout bez omezení kalorií a bez cvičení. Co, řekněme si na rovinu, není něco, co bychom měli oslavovat.

Dalším omezením keto diety je, že nebere v úvahu strukturu tuků a bílkovin, které tělo potřebuje. Jedna věc je hubnutí a kontrola inzulinu, druhá věc je předčasné stárnutí.

Zachování buněk a DNA telomer vyžaduje střídmou stravu obsahující převážně polynenasycené a mononenasycené tuky.

Současný výzkum ukazuje, že strava příliš bohatá na tuky, hlavně nasycené tuky, zkracuje DNA polymery, zhoršuje imunitu a urychluje stárnutí.

c) Vyhladovění buněk

Naše buňky jsou vybudovány ze 4 základních látek - tuků, cukrů, bílkovin a nukleových kyselin.

Pokud tělu nedodáváme všechny potřebné složky v adekvátní rovnováze, doslova tím vyhladovávame své buňky.

d) Přetížení jater, ledvin a žlučníku

Problém je i vysoký příjem bílkovin. Ten nadměrně zatěžuje naše ledviny, játra a žlučník.

Hrozí riziko nejen jejich přetížení, ale i vznik ledvinových a žlučových kamenů. Může také vzniknout nerovnováha elektrolytů, pankreatída, ztučnění játra a další věci.

b) Riziko osteoporózy

Při tomto druhy diety se zvyšuje i riziko osteoporózy, neboť nadměrné množství bílkovin vyplavuje z těla vápník a další minerály jako hořčík či křemík.

Nedostatek uvedených minerálů pak může vést časem k demineralizovaná kostí a osteoporóze.

Závěr
Co tedy dělat? Dokážeme využít výhody keto diety bez toho, abychom riskovali vznik zdravotních potíží?

Ano, dá se to!

Keto dietu můžete praktikovat omezený čas na to, abyste zhubli, dali si do pořádku hladinu cukru v krvi či vyléčili neurodegenerativní onemocnění.

Časem byste se však měli vrátit k normální vyvážené stravě obsahující všechny potřebné živiny, které vaše tělo potřebuje a bez kterých se z dlouhodobého hlediska neobejde.

Nepřejídejte se, konzumujte denně kolem 1200 až 1800 kalorií ženy nebo 1600 až 2200 kalorií muži. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a nepijte více než 4 standardní alkoholické nápoje za týden.

Jezte menší porce jídla každé 4 hodiny, které obsahují bílkoviny, zdravé tuky i sacharidy. Mezi večeří a snídaní mějte 12 až 16 hodin bez žádného jídla.

Buďte aktivní, hejbejte se. Cvičte alespoň 2 až 6 hodin týdně v 20 až 30 minutových intervalech.

A to je všechno. Vskutku jednoduché, že?