Tato bylinka je zázrakem pro celou rodinu: toto by měla vědět každá správná hospodyně!

0
(0)

Dalibor , 23. 05. 2020

V kuchyni je rozmarýn dobře známou bylinkou. Svou charakteristickou vůni a chuť si zachovává i po tepelné úpravě při vysokých teplotách. Je však poměrně aromatický a má výraznou chuť, proto jej používejte s rozvahou.

Hodí se například na grilované maso, opékané brambory, nebo do omáček.

Rozmarýn má však i léčivou sílu. Je bohatý na železo, vápník a vitamín B6 a co se jeho léčivých schopností týče, pomůže vám zlepšit krevní oběh, snížit stres, uleví při migréně a bolestech. Pomáhá i lidem s nízkým tlakem, protože při jeho konzumaci se krevní tlak zvyšuje. Třeba ho proto konzumovat v té správné míře a lidé s vyšším krevním tlakem by se měly vyvarovat zvýšené konzumaci. Rozmarýn také působí močopudně a pomáhá i při kašli, či astmatu.

Rozmarýn má i energizující účinky, probudí vás a pomůže zlepšit koncentraci. Šálek rozmarýnového čaje v dopoledních hodinách vás povzbudí lépe než káva. Tento čaj by měli pít ráno i ti, kteří mají stále studené ruce a chodidla.

Zázračná byinka pro ženy

Rozmarýn také stimuluje ovulaci a podporuje menstruaci. Upozornění: Z těchto důvodů by ho neměli konzumovat těhotné ženy a ženy se silnou menstruací!

Rozmarýn zlepšuje krevní oběh a podporuje správnou činnost srdce

Má anti-sklerotické vlastnosti, snižuje hladinu cholesterolu. Studie prokázaly, že tato rostlina je užitečná po těžkých chorobách, zejména  starších lidí s poškozením cerebrovaskulární cirkulace.

Pro zlepšení cerebrovaskulární cirkulace a zlepšení činnosti srdce se doporučuje použít rozmarýn takto: 1 lžičku listů zalít 2 šálky vařící vody, nechat louhovat 30 minut v termosce, potom scedit. Užívejte 1-2 polévkové lžíce 3 krát denně před jídlem.

Rozmarýn omlazuje kožní buňky

Zlepšuje hydrataci pokožky, přispívá k redukci vrásek, zlepšuje krevní oběh, obnovuje pružnost pokožky, odstraňuje otoky, zlepšuje barvu tváře, odstraňuje pigmentové skvrny.

Doporučuje se pít rozmarýnový čaj, přidat rozmarýnový éterický olej do masky, krémů a také mýt obličej rozmarýnovou vodou.

Snižuje bolest v kloubech, eliminuje záněty a urychluje hojení:

Rozmarýn je obzvláště užitečný na eliminaci zánětlivých procesů v těle, takže je užitečný při různých onemocněních kloubů, dýchacích cest a při léčbě ran a vředů.

Zlepšuje zdraví mozku:

Je to způsobeno tím, že rozmarýn zvyšuje průtok krve do všech mozkových struktur.

Bylinka obsahuje sloučeniny, které zabraňují degradaci důležitého neurotransmiteru, díky čemuž udržuje paměť v dobré kondici do vysokého věku.

Pomoc proti únavě a stresu:

Rozmarýn je výjimečný i tím, že zklidňuje hormony stresu a zlepšuje náladu. Bylinka nejen obnovuje energii, ale také uvolňuje tělo a mysl.

Stimuluje růst vlasů:

Je to způsobeno tím, že rozmarýn zlepšuje krevní oběh.

Hubnutí:

Rozmarýn pomáhá zhubnout urychlením trávení a snížením chuti k jídlu. Je to ještě efektivněji, pokud k rozmarýnu přidáte pelyněk a šalvěj. Smíchejte bylinky ve stejném poměru a připravte 1 čajovou lžičku čaje ze směsi bylin a 300 ml vroucí vody. Louhujte 25 minut a sceďte. Vypijte 150 ml třikrát denně po dobu 21 dní 30 minut před jídlem.

Domácí rozmarýnová tinktura

Tato tinktura je vhodná pokud potřebujete koncentrovaný rozmarýn a hravě si ji zvládnete vyrobit i doma.

Potřebujeme:

  • čerstvý rozmarýn
  • koncentrovaný alkohol (pro vnější použití můžete použít Alpu)
  • skleněnou uzavíratelnou lahvičku

Postup:

1. Čerstvý rozmarýn zbavte hnědých lístků a zdřevnatělých větviček. Použijte nejen listy, ale i zelené větvičky, pokud nejsou dřevnaté. Pěkně to vypadá a ušetříte si práci.

2. Listy a větvičky vložte do čisté nádoby.

3. Naplňte ji silným alkoholem (nejméně 36%). Listy a větvičky by měly plavat v alkoholu a měly by být zcela ponořeny. Pro venkovní použití můžete použít levnou vodku nebo méně kvalitní alkohol. Pro vnitřní použití použijte kvalitnější alkohol.

4. Lahvičku důkladně uzavřete a označte ji datem, kdy jste tinkturu vyrobili. Potom ji umístěte na slunce, nejlépe na parapet, na 4 týdny a občas protřepejte.

5. Po 4 týdnech směs přeceďte a slijte do lahvičky z tmavého skla. Nalepte etiketu, abyste věděli, co lahvička obsahuje.

6. Pokud jste dodrželi všechny hygienické pokyny, tinktura by vám měla vydržet i několik let.

Použití

Pro vnitřní použití užívejte 3-5 kapek na jazyk každé ráno a podle možností dopoledne. Na venkovní použití rozřeďte tinkturu v misce - 1 díl tinktury na 3 - 4 díly vody. Neředěná tinktura je příliš agresivní pro pokožku. Zředěnou tinkturu zatierajte na bolavé klouby nebo svaly.