Takhle koronavirus ničí plíce: Bílé skvrny způsobují bolest a ztěžují dýchání

0
(0)

Dalibor , 24. 03. 2020

Každý lajk pozná, že s těmito plícemi není něco v pořádku. Odborníci ze Severoamerické radiologické společnosti (RSNA) zveřejnili rentgenové snímky pacientů, kteří zemřeli na koronavirus, a není to vůbec příjemný pohled. Plíce jsou plny bílých skvrn, jde o tzv. denzitu mléčného skla, kdy dochází k částečnému zaplnění vzdušných prostorů. To pak způsobuje silné dýchací potíže.

Dokonce už statusu pandemie dosáhl nový typ koronaviru, který sužuje celý svět. Průběh onemocnění Covid-19, které způsobuje, je různý.

Někdo má jen lehké příznaky, někoho postihují silné dýchací problémy doprovázené i bolestí plic.

Právě to, jak na plíce člověka těžší forma koronaviru působí, zmapovali američtí vědci. Zveřejnili dokonce rentgeny pacientů, kteří na koronavirus zemřeli.

Člověk nemusí být lékařem, aby poznal, že s plícemi na obrázku něco není v pořádku. Jsou pokryty velkou spoustou různě velkých bílých skvrn. Ty přitom rozhodně nejsou přirozeným jevem.

Jde o tzv. denzitu mléčného skla.

 

V plicích dochází k zaplnění vzdušných prostorů, což pak nakaženým způsobuje akutní dýchací tíseň, bolest v plicích a další problémy.

Výše zobrazený rentgen patří čtyřiapadesátiletému čínskému pacientovi, který se koronavirem nakazil na trhu. I přes intenzivní léčbu po týdnu zemřel.

Stejný jev je pozorován i u ostatních pacientů. Tento rentgen například patří čtyřiapadesátileté ženě, která po návratu z čínského epicentra nákazy ve Wu-chanu trpěla horečkou, silným kašlem, únavou a přetížením hrudníku.
Bílé skvrny v rentgenu se navíc s postupující nemocí na plicích množí. Stav neléčených pacientů se proto silně zhoršuje.