Tajemství, která musí znát každý majitel orchideje!

0
(0)

Dalibor , 26. 02. 2021

Pokud milujete orchideje a chcete, aby váš parapet krášlily po dlouhou dobu, je třeba se naučit správné technice péče. Tato půvabná, křehká rostlina má speciální potřeby, jejichž naplněním jí zaručíte ty nejlepší podmínky pro další růst.

Nekvete? Možná je příliš mladá
Pokud jsme si koupili orchidej, které se moc nechce kvést, je možné, že je ještě příliš mladá. Chcete-li zjistit její přibližné stáří, musíte spočítat listy. Dospělé rostliny připravené ke květu mají nejméně 5 až 8 listů. Jestliže chcete, aby vaše květina prosperovala, umístěte ji hned po zakoupení na stálé místo a nikam ji už nepřesouvejte. Častá změna stanoviště škodí všem květinám, ale orchideje jsou na pohyb květináče obzvláště citlivé, prožitý stres jim může zabránit v dalším růstu.

Správná porce světla je alfou i omegou

Orchidej by měla být vždy zasazena do průhledného květináče, i kdyby v keramickém obalu vypadala sebelépe, protože pro fotosyntézu potřebuje světlo. Orchideje slunce přímo milují a je třeba dbát na dostatek slunečního světla. Pokud na květinu nedopadá sluneční záření alespoň 10 až 12 hodin denně, nebude správně kvést. Pokud svojí orchideji nemůžete poskytnout dostatek slunce, musí být osvětlena speciální lampou.

Nepodceňte ani optimální teplotu a ideální zálivku

Je třeba dbát na to, aby orchidej během dne i v noci pobývala v přibližně stejné teplotě. Noční teplota by měla být o 5–6 stupňů nižší než denní. Tepelný komfort je třeba zajistit i v průběhu zimy. Od konce jara do začátku podzimu mohou být orchideje umístěny i venku. Důležitou kapitolou je i správné zavlažování. Doporučuje se zalévat pouze tehdy, když je půda zcela suchá. Nejlepší je zavlažovat dešťovou vodou, protože chlór ve vodě z vodovodu není dobrý pro kořeny. Pokud musíte zalévat vodou z kohoutku, nechte ji před zaléváním chvíli odstát.

👍 Tento návod je užitečný