Vousy u žen, aneb syndrom polycystických vaječníků. Skoncujte s tímto trápením a zjistěte, co znamená.

0
(0)

Dalibor , 15. 10. 2020

Syndrom polycystických vaječníků je gynekologické onemocnění, které je způsobeno nadbytečnou produkcí  androgenů (mužských pohlavních hormonů). Nemoc se většinou projevuje zvýšenou tvorbou akné, hyperpigmentací, nadměrným padáním vlasů a růstem ochlupení na místech typických pro mužské pohlaví :

  • brada
  • nad rty
  • záda
  • hrudník

Tyto příznaky jsou znakem hormonální nerovnováhy, která mnohdy způsobuje tvorbu cyst na vaječnících. Tyto cysty většinou nejsou škodlivé, ale mohou způsobit poruchy menstruace.

Příčina

Existuje několik teorií o vzniku tohoto syndromu. Rizikovým faktorem, který by mohl zvýšit produkci mužských hormonů a narušit tak schopnost vaječníků správně ovulovat, je přehnaná produkce inzulínu. Mezi další příčiny patří také dědičnost. Pokud tímto syndromem trpí někdo v rodině, zejména sestra nebo matka, narůstá tak riziko, že jím budete trpět i vy. V tomto případě se určitě nechte vyšetřit od lékaře, abyste věděla, jak na tom jste.

Léčba

Na toto onemocnění bohužel neexistuje žádná léčba. Pokud chce žena se syndromem polycystických vaječníků otěhotnět, nastává velký problém. Lékař může předepsat silnou hormonální léčbu, ale výsledek se zaručit nedá. V případě, že si žena nepřeje mít děti, lékaři mohou předepsat hormonální antikoncepci, která je schopna potlačit fyzické příznaky, které jsou způsobeny tvorbou androgenů.

Včasnou diagnózou se může zabránit dalším zdravotním komplikacím, například kardiovaskulárním onemocněním a cukrovce II. stupně.

Zdravá strava

Nejdůležitější, pro ženy s tímto syndromem, je úprava jídelníčku a pohyb. Sedavý a nezdravý životní styl tuto nemoc zhoršují. Ideální je zařadit pohyb každodenně, po dobu alespoň jedné hodiny. Ideální jsou svižné procházky, běh nebo jízda na kolečkových bruslích.

Pokud je však žena na sebe opravdu přísná, striktně dodržuje jídelníček a má dostatek pohybu, může dojít k samovolnému obnovení menstruačního cyklu.