Pokud jste doteď sušili prádlo na topení takto, koledujete si o dost bakterií ve vaší domácnosti.

0
(0)

Dalibor , 12. 12. 2020

Kdo bydlí v bytě, tak tento problém dobře zná. Vyperete velké prádlo a nastává moment sušení. Bundy, dlouhé kalhoty a další zimní propriety ale zaberou dost místa. Balkón nepřipadá v úvahu, tam prádlo schne dlouho anebo vůbec. Na řadu přicházejí radiátory a topení. Po tomto článku si ale rychlé sušení raději rozmyslíte.

Neblahé účinky sušení prádla na otevřených radiátorech spočívají v prachu uchycených v jejich žebrování. Tento prach se kvůli cirkulaci vzduchu v bytě zvedá a létá do prostoru. Zatímco ale při nezakrytých radiátorech je jeho množství ve vzduchu zanedbatelné, v případě zakrytého topení veškerý prach zachytí vaše oblečení.

Dobrá aviváž vás nespasí

Experti před tímto jevem varují s ohledem na riziko alergií a astmatických příznaků. Toto je nebezpečné především u dětského oblečení. Sušením prádla na topení se ale vystavujete i dalším příznakům:

  • Podráždění kůže a očí
  • Škrábání v krku a kašlání
  • Bolení hlavy a nevolnost

Veškerý problém spočívá v drobných částech prachu zachycených ve vláknech oblečení. Tomuto se vyhnete především sušením prádla v otevřených prostorech nebo ideálně na balkoně na čerstvém vzduchu. To s sebou ovšem ale přináší opět problém s prostorem a dlouhým sušením. Bytové domy pro tyto účely často nabízejí společné sušárny.

Důležité je nejen teplo, ale i kvalita vzduchu

V domácích podmínkách si pomůžete dobře odvětraným pokojem s tepelnou cirkulací. Pro rychlé uschnutí prádla je totiž důležité nejen teplo, ale i proudění vzduchu. Kousky prádla, které akutně nepotřebujete, pověste na balkon. Zde uschnou i v mrazu, tzv. vymrznou, a vy velmi rychle oceníte kvalitu a vůni takto usušeného oblečení.

Kvalitní sušení prospívá také vašemu oblečení.  Usazené molekuly prachu snižují trvanlivost vláken a tím i kvalitu vašeho oblečení. Vaše prádlo navíc bude voňavé a příjemné na omak.