Strava nejúčinnější prevencí rakoviny: které potraviny by ve vašem jídelníčku neměly chybět?

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2021

Mezi základní kameny správného fungování organismu patří jídelníček. Právě vhodná strava má na naše tělo vliv z dlouhodobého hlediska, volba konzumovaných potravin pak může zpomalit, či naopak urychlit stárnutí organismu. Významnou roli hraje v oblasti prevence onemocnění, a to včetně obávané rakoviny. Které potraviny jsou v prevenci proti rakovině nejúčinnější?

Ořechy a semena

Ořechy, zejména pak mandle nebo para ořechy, jsou významným zdrojem selenu – prvku, jenž je efektivní v prevenci vzniku nádorů a zároveň přispívá k posílení celkové obranyschopnosti organismu. Slunečnicová a dýňová semena zase obsahují vitamín E, který rovněž přispívá k posílení imunity a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Bohatá jsou také na zinek – ten je nezbytný pro celkový vývoj organismu, podporuje vznik nových buněk a posiluje imunitu.

Houby

Houby jsou pozoruhodné organismy ukrývající řadu potřebných minerálů a dalších důležitých látek. Také proto mají v rámci tradiční čínské medicíny své nezastupitelné místo. Kromě podpory imunity přispívají k podpoře funkcí jednotlivých orgánů.

Jedná zejména o:

  • Čaga (Zrzek šikmý)
  • shiitake
  • Agaricus Blazei Marrai
  • Portobello
  • Hlíva ústřičná

Všechny tyto zmíněné houby jsou bohaté na beta-glukany, což jsou cenné látky sloužící jako přímá výživa bílých krvinek, na nichž stojí celý imunitní systém. Mnohé vědecké studie dokazují, že tyto a další látky obsažené v těchto houbách významně snižují působení nežádoucích účinků chemoterapie, mezi něž se řadí padání vlasů či silné nevolnosti. Zde jejich účinky nekončí – další studie ukazují, že následkem konzumace těchto hub (přímo či v doplňcích stravy) dochází ke zmenšení nádorů, a to až o 70 %.

Ryby

Ryby, respektive jejich tuk, je významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ukazuje se, že tyto zdravé tuky mají silné protizánětlivé účinky, navíc chrání náš organismus před hormony, jež bývají produkovány následkem zánětů.

Které ryby jsou na tyto látky nejbohatší? V obsahu těchto zdravých tuků si nejlépe vede divoký losos, makrela, tuňák a sardinky. Mimo omega-3 mastné kyseliny obsahuje tuk těchto ryb také vitamíny A a D, které patří mezi další významné zbraně v prevenci rakoviny.

Purpurově zabarvené potraviny

Pokud chcete předejít rakovině, je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny zbarvené do purpurové barvy, jako jsou lilek, červená řepa, borůvky, švestky, třešně či červené hrozny.

Všechny tyto druhy ovoce a zeleniny jsou zdrojem anthokyanů – látek, které mají na svědomí jejich zabarvení. Právě anthokyany jsou známé svými schopnostmi zabíjet rakovinotvorné buňky, dále podporují činnost důležitých orgánů a posilují imunity.

👍 Tento návod je užitečný