Stále chlazené nápoje i v těch největších vedrech? Vyzkoušejte tento geniální trik!

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Jak se ochladit v parném létu? Dobře chlazeným drinkem! V letním parnu nápoje teplají velkou rychlostí a chladnička je nestačí ani dostatečně ochladit. Co dělat, aby byly studené vždy po ruce nehledě na letní teploty? Vyzkoušejte geniální trik na stále studené láhve nebo plechovky.

Láhev do vody nebo na 7. schod?

Jak mají být chlazené nápoje pro letní osvěžení. Někdo doporučuje dát bednu s nápoji do čerstvé vody ze studny, leckdo chladí nápoje při polehávání v bazénu ve speciálních nafukovacích kruzích. V kultovním filmu Vesničko má středisková pak dokonale chlazené pivo bylo ze 7. schodu, protože ze 6. bylo příliš teplé a z 8. už přechlazené. Vychladit nápoje lze ale také mnohem jednodušeji, postačí geniální trik, který rozhodně během letošních veder musíte vyzkoušet!

Chlazené nápoje vždy po ruce

Co budete na ochlazení nápojů potřebovat? Připravte si:

  • misku,
  • led,
  • sůl,
  • vodu.

Tajemství tkví v soli

Sůl dokáže narušit strukturu a pomůže i v tomto případě, nalijte proto vodu do třetiny misky a dejte do ní led, poté přidejte několik lžic soli. Dobře směs promíchejte. Plechovku nebo flašku vložte do misky a nechte působit. Po pár minutách zase promíchejte směs. Hotovo! Solný roztok naruší krystalickou strukturu ledu. Roztok zapříčiní, že teplota se začne rychle snižovat a tím ochlazovat i vloženou plechovku s nápojem nebo láhev. Teplota nápoje se podle této metody sníží z 25 na 5°C.

Obtočte láhev papírovým ručníkem

Velmi účinně funguje papírová utěrka, kterou obtočte v několika vrstvách kolem láhve nebo plechovky. Papírový povrch namočte a vložte na 15 minut do mrazničky. Poté si užívejte chlazeného nápoje, který bude dochlazovaný o zmraženou utěrku. Kromě papírových utěrek můžete použít i toaletní papír nebo ubrousky. Chlazení funguje na principu výměny tepla mezi jednotlivými špatně vodivými vrstvami, lepší výměně chladného vzduchu napomůže právě mokrá utěrka.