Tato žena nevěnovala pozornost malé skvrnce pod okem. O pár týdnů toho začala litovat. Pozor na rakovinu kůže.

0
(0)

Dalibor , 28. 10. 2020

Když mladá žena začala pozorovat drobnou skvrnu na obličeji, nepřikládala tomu zpočátku žádný zvláštní význam. Vždyť přeci nedokonalosti pleti má naprosto každý. Jenže po čase jí to začalo vrtat hlavou a rozhodla se navštívit lékaře. Ten skutečně potvrdil, že malá nenápadná skvrnka byla rakovinného charakteru.

Malá a nenápadná skvrnka

Mnoho lidí míří k lékaři až ve chvíli, kdy jde skutečně o značný problém a melanom kůže je jasně patrným ošklivým shlukem černých buněk. Jenže někdy může být rakovinné bujení menší, ale přesto potenciálně nebezpečné. Přesně to i případ dívky ve věku 24 let, která na svém obličeji pozorovala malou perleťovou a lehounce vystouplou tečku. Na první pohled byl problém sotva viditelný, ale když člověk svůj obličej zná, hned pozná, co se nově objevilo.

Včasná operace

Mladá dívka naštěstí svůj problém řešila včas. Navštívila doktora, který určil karcinom 1. stupně. Následně byla provedena operace, během které byly odstraněny všechny vrstvy kůže, které byly rakovinným bujením zasaženy. Naštěstí se rána krásně zahojila a dívka nemá žádné problémy, ale to hlavně díky včasné a správné diagnóze.

Jak poznat kožní rakovinu?

  • Odlišné zbarvení od okolní kůže
  • Vystouplé místo
  • Náhlé změny na mateřském znamínku

Pravidelně kontrolujte svá znamínka a kůži

Rakovina kůže bývá velmi častá. Příčinou je nechráněné vystavování ultrafialovému záření, které je kvůli menší ozonové vrstvě stále více silné. Na to není lidská kůže připravena a vlivem záření dochází k mutacím, které vedou právě k rakovinnému bujení. To může být nezhoubné a týkat se skutečně jen jednoho místečka na kůži. Mnohem horší je však situace, kdy se rakovina nezastaví a bují i dovnitř do těla, což může být až život ohrožující. Přitom mnohdy stačí používat ochranný opalovací krém a pečlivě sledovat svou pokožku.