Špinavé koberce umí potrápit. S touto metodou ho hravě vyčistíte a bude vypadat jako nový.

0
(0)

Dalibor , 12. 09. 2020

I když v posledních letech obliba koberců upadá a stále více moderních domácností preferuje holé podlahy a do nich třeba podlahové topení, stejně stále platí, že se nic nevyrovná pocitu, když se můžete projít po měkkém koberci. Alespoň menší koberečky si tedy dříve či později pořídí alespoň k posteli či gauči většina lidí. A pokud navíc máte malé děti, je koberec skoro nezbytnost – nechcete přece, aby jim na studené podlaze byla zima.

Problém však nastává, když právě třeba děti nebo domácí mazlíček koberec ušpiní. Čištění u profesionála je totiž dost nákladné a doma z toho kouká akorát pořádný průšvih, který skončí likvidací koberce – nebo ne?

Nabízíme hned několik tipů, jak koberce spolehlivě a šetrně vyčistit. Zbavíte se nejen skvrn, ale i nepříjemného zápachu. Použít můžete:

  • Jedlou sodu
  • Ocet
  • Čaj

Jedlá soda a sůl

Sůl a soda jsou vaši první pomocníci, kteří vám pomohou koberec příjemně osvěžit a odstranit z něj pachy i nahromaděnou špínu. Smíchejte sůl a sodu v poměru 1: 1 a posypte touto směsí celý koberec. Směs nechte na koberci působit klidně i půl hodiny a poté ji vysajte. Obě složky vytáhnou z koberce vše, co tam nepatří, ale přitom se vyhnete jeho namáčení nebo používání chemie.

Octový roztok

Na některé typy nebo materiály koberců je vhodnější použít octový roztok. Před samotným nanesením nezapomeňte koberec pořádně vysát, abyste jej zbavili prachu. Poté měkký kartáč nebo houbu namočte do octa a s pomocí něj jemně drhněte skvrnu nebo postupujte po ploše celého koberce. Nedoporučuje se používat octový roztok na jednobarevné koberce, protože by mohla snadno vzniknout místa s odlišnou barvou. Počkejte dvacet minut a poté koberec otřete suchým hadříkem. Ujistěte se, že je koberec úplně suchý, a nezapomeňte místnost také řádně vyvětrat, abyste nevdechovali octové výpary.

Čaj

Věděli jste, že proti špíně na koberci zabírá i j čaj? Tato metoda ale není vhodná pro velmi světlé koberce. Připravte si čajové sáčky, které by ale neměly být příliš mokré, proto je před položením na koberec důkladně vymačkejte. Čajové sáčky poté položte na místa, která jsou špinavá nebo zašlá. Nechte zde sáčky ležet, dokud zcela neuschnou a poté je odstraňte. Místo bude čisté a také hezky voňavé.

Nyní už víte, jak koberec snadno a efektivně čistit. Je jen na vás, kterou metodu zvolíte. Osvědčené jsou všechny.