Špek s cibulovo-česnekovou kůrčičkou: hodí se na posezení k pivu a zásobu lze mít v mrazáku!

0
(0)

Dalibor , 21. 06. 2021

Jak připravit doma dokonalý špek? Sádlo nasolit nebo raději udit? V každé rodině se dědí jiný recept na přípravu špeku nebo vepřového boku. Nejlepší je používat sádlo hřbetní, ale je možné připravovat také břišní nebo s masem ve stylu slaniny, záleží jen na vás, jaký kousek masa si od řezníka přinesete. Pak už jen stačí mít doma zásobu soli, cibule a česneku. Recept na tento špek navíc zvládne úplně každý a velkou výhodou je možnost zamrazení hotového výrobku do zásoby.

Ingredience

Co budete na přípravu lahodného špeku s cibulovo-česnekovou kůrčičkou potřebovat? Připravte si na 1 litr nálevu:

  • sůl – ½ lžíce
  • cibule – 1 ks
  • cibulové slupky – 1 hrst
  • česnek – ½–1 palice
  • koření dle chuti
  • vepřové maso (sádlo, vepřový bok, tučný bůček) – dle výběru

Příprava

Pro tento recept si vyberte u řezníka vhodný kus masa, může se jednat o čisté hřbetní sádlo nebo kusy sádla s masem, ale také o vepřový bok nebo bůček.

Do velkého hrnce nalijte vodu a svařte ji se solí a cibulovými slupkami na solanku, přidejte na čtvrtky nakrájenou cibuli (můžete přidat koření, hodí se bobkový list, celý pepř, nové koření nebo hořčičná semínka). Poté vložte sádlo do hrnce tak, aby bylo zcela ponořené v solném roztoku s cibulí a vařte po dobu 10-30 minut podle velikosti masa.

Po uvaření ponechte sádlo nadále v solném nálevu po dobu 24 hodin. Po uplynutí času maso vyjměte, důkladně osušte a potřete prolisovaným česnekem. Nyní můžete přidat oblíbené koření, hodí se kmín, ale také grilovací nebo jiné oblíbené koření. Už nyní můžete maso ochutnat, jinak dejte ještě uležet na 24 hodin do chladničky, aby se prolnuly vůně. Je dobré maso zabalit potravinovou folií.

Část můžete spotřebovat, další můžete uložit do mrazničky a použít kdykoli přijdou přátelé na drink nebo pivo, případně můžete používat průběžně při vaření a pečení.