Spálili jste se na slunci? Tato první pomoc je efektivní a snadno dostupná každému člověku.

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Jakmile vykoukne slunce, začne nás to lákat ven, ale málokdo myslí na potřebnou ochranu. Spálení od slunce se tedy stane raz dva a my musíme jen hasit následky. Problém ale je, že každé spálení jen více a více poškozuje pokožku a zvyšuje pravděpodobnost různých problémů včetně rakoviny kůže.

Nezbytně nutné tedy je dbát na pravidelné mazání opalovacími krémy. Jen tak se lze efektivně ochránit před spálením. Pokud už je ale na takové rady pozdě a vy už jste rudí jako raci, pak máme alespoň pár efektivních tipů, jak pečovat o postiženou část pokožky, aby co nejrychleji zhnědla a abyste alespoň trochu eliminovali poškození.

Jak bojovat proti zarudnutí kůže

Přibližně po třech až šesti hodinách od spálení od slunce se na kůži objeví kožní reakce. Obvykle se jedná o zarudnutí, pálení, bolest nebo i svědění. Mohou se také vytvořit malé či větší puchýřky, které praskají a vytéká z nich čirá tekutina. Příznaky silného spálení poznáte ale třeba také tak, že se cítíte unavení, malátní, možná vám je dokonce i na zvracení. Další škodlivé vlivy slunečního záření se ale mohou objevit i roky po spálení. Proto rozhodně neusněte na vavřínech, když se vám podaří první nepříjemné projevy uhasit.

Co proti spáleninám spolehlivě funguje?

  • Bramborová hmota
  • Jedlá soda nebo kukuřičný škrob
  • Jablečný ocet

Pokud se po spálení také objeví pihy nebo drobné pigmentové skvrny, může být velmi obtížné je odstranit. Jedná se o reakci kůže na přehnané vystavení slunečnímu záření, která je někdy již nevratná. Pokud se pigmentové skvrny objeví, kůži o to více chraňte a používejte pečlivě krém s vysokým ochranným faktorem.

Myslete také na to, že opalování vede k předčasnému stárnutí pokožky. Zhoustne epiderm, vysuší se, získá hrubší strukturu a na první pohled působí pomačkanější. Mohou se zviditelnit také drobné vrásky nebo se mohou objevit nová znaménka a kožní výrůstky.

Jak postupovat při ošetření kůže?

Nejprve si vytvořte bramborovou hmotu. Budete potřebovat pouze dvě brambory, struhadlo, mixér nebo nůž a gázu. Brambory dobře omyjte, oloupejte je, nakrájejte na tenké plátky a vložte do mixéru. Směs pečlivě umixujte, pokud bude moc hustá, můžete do ní přilít trochu vody a znovu rozmixujte. Vzniklou hmotou pomažte spálené místo a pečlivě jej ovažte gázou. Takto nechte působit 20 minut.

Další postup zahrnuje použití jedlé sody nebo kukuřičného škrobu. Jednu z ingrediencí dle vaší volby smíchejte se studenou vodou, díky čemuž získáte hustou pastu. Naneste ji na postižené místo a jakmile se vám uleví, můžete pastu smýt studenou vodou.

Na poslední pomoc se vám bude hodit šálek jablečného octa, jedna láhev s rozprašovačem a vatový tamponek. Láhev naplňte jablečným octem a nastříkejte ho na spálenou kůži. Může to být trochu nepříjemné, takže jej nenechávejte působit zbytečně dlouho, postačí jen pár minut. Pokožku poté setřete odličovacím tampónem a nechte ji samostatně uschnout.