Jedlou sodu má většina Čechů doma, ale nevědí, jak ji použít k bohaté úrodě na zahrádce.

0
(0)

Dalibor , 01. 06. 2021

Jedlá soda by neměla chybě v žádné domácnosti. Kromě toho, že se přidává do těsta, jsou známé její čisticí vlastnosti. Věděli jste ale, že nám jedlá soda může dost dobře pomoct i na zahradě? Za pár korun vám poskytne perfektní výživu pro rostliny i ochranu před nejrůznějšími škůdci. Díky ní se bude dařit rajčatům, lilkům, okurkám i cuketě.

Chrání před plísněmi a houbami

Díky jedlé sodě můžete zapomenout na chemická hnojiva, která sice zbavují škůdců, ale zároveň mají negativní dopad na kvalitu plodů i životní prostředí. Jedlá soda ochrání rostliny před kořenovými plísněmi a houbami, prodlužuje období plození, zlepšuje chuť plodů a zamezí mšicím a housenkám, aby vaši úrodu zničily. A to vše bez vedlejších negativních účinků.

Pokud chcete z jedlé sody připravit hnojivo, rozpusťte dvě polévkové lžíce sody v deseti litrech horké vody. Dobře promíchejte, aby se soda zcela rozpustila. Nechte odstát na pokojovou teplotu. Pak s vodou zalijte plodiny pod kořen. Pro lepší účinnost můžete nejprve půdu zalít čistou vodou. Tento roztok stimuluje plození a zamezuje hnilobě kořenů. Doporučuje se i v případě, že máte na zahradě kyselou půdu, protože jedlá soda ji dokáže do jisté míry odkyselit.

Pozor na správné množství

Proti plísním nám pomůže roztok z jedlé sody a mýdla. Čtyřicet gramů mýdla nastrouhejte na struhadle a rozpusťte v horké vodě. Zřeďte s deseti litry vody, přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody a důkladně promíchejte. Roztok přelijte do rozprašovače a nastříkejte na listy zejména v těch částech, které jsou nejvíce postižené plísní. Pokud roztok používáte jen preventivně, aplikujte ho jednou za deset až dvacet dnů.

Je nutné dbát na správné množství a intervaly použití. V opačném případě by mohla rostlinám i uškodit. Při přípravě postřiku směs vždy dobře promíchejte, aby se jedlá soda zcela rozpustila. Rostliny postřikujte pomocí rozprašovače s malými otvory a provádějte ho vždy večer, aby vlhkost listů nezpůsobila jejich spálení. S péčí to nepřehánějte, minimální interval mezi ošetřeními je tři dny.

Na mšice vyrazte s postřikem

Mšice spolehlivě odradí postřik se sodou a dřevěným popelem. Do misky s litrem teplé vody přidejte dvě polévkové lžíce popela a za pravidelného míchání nechte vylouhovat. Přidejte stejné množství jedlé sody a zřeďte s deseti litry vody. Důkladně promíchejte a nastříkejte na listy. Mšice se obvykle vyskytují na spodní straně listu, kde z rostliny vysávají šťávu, proto postřik aplikujte důsledně.

Jedlá soda příliš nevoní ani slimákům. Pokud ji rozsypete kolem záhonů, vytvoříte ochrannou bariéru, přes kterou jen tak neprojdou. V extrémních případech můžete sodu nasypat přímo na slimáky, okamžitě je vysuší. A pokud se vám na zahradě přemnožili mravenci, posypte jejich hnízdo a místa, která často navštěvují, rovněž jedlou sodou. Za nějakou dobu by se měli ze zahrady odstěhovat.

Pro podporu květenství

Jedlá soda bude prospívat i muškátům, begóniím, hortenziím nebo růžím. Hnojivo pro ně připravíte tak, že ve dvou litrech vlažné vody rozmícháte lžíci jedlé sody a necháte vychladnout. Zálivku aplikujte asi jednou za dva týdny, květiny pak budou lépe růst a déle kvést. Roztok můžete ještě vylepšit lžičkou cukrářských kvasnic, které dodají další důležité živiny a vitamíny. Výsledkem bude bohaté a nádherné květenství.