Slintáte v noci? Může to být příznakem zdravotních potíží.

0
(0)

Dalibor , 08. 10. 2020

Probouzíte se ráno s oslintanými ústy a mokrým polštářem? Tento pocit zná mnoho lidí. Není to však jen o vašem nepohodlí. Může to být známka vážné nemoci. Během spánku se naše tělo uvolní, obličejové svaly se také uvolní a polykací reflex zmizí. Z toho důvodu dojde k nahromadění slin, které vám potom způsobují vlhký polštář. Příčina nemusí být vážná. Úplně může postačit:

  • dát si pod hlavu další polštář,
  • změnit polohu během spánku.

Příliš tuku a ucpané dutiny

Tloušťka je jednou z možných příčin, proč víc slintáte. Přebytečná kila totiž ke slintání přispívají. Pokud se u vás jedná pouze o příležitostnou potíž, máte nejspíš blokované dutiny, které vás nutí dýchat ústy. V první řadě byste samozřejmě měli začít léči chřipku nebo nachlazení, které to způsobilo. V opačném případě si můžete vypěstovat chronické onemocnění dýchacího systému.

Kromě toho si ale můžete vyčistit dutiny i jinak. Skvělá je horká sprcha, která vyčistí nos a pomůže vám v noci lépe dýchat. Využít ale můžete také esenciální oleje, a to zejména ty, které obsahují eukalyptus. Díky tomu se vám bude dýchat ještě volněji, uvolníte se a snáze usnete. Nebojíte-li se produktů z lékárny, vyzkoušejte Vicks VapoRub.

Speciální pomůcka pro lepší spánek

Nebude-li nic fungovat, ale vy se i přesto budete chtít vždy vyspat v pohodlí a na suchém polštáři, navštivte svého lékaře. Zubař vám pomůže vybrat správný náustek, který změní konfiguraci čelistí, zavře ústa a zlepší pohodlí během spánku. Pokud ani to nepomůže, musíte se poradit s lékařem a ověřit, zda váš stav není závažnější.

Spánková apnoe může být také příčinou zvýšeného slintání. Jedná se o stav, při kterém dochází k nekontrolované zástavě dechu. Právě tento vážný zásah do dýchání ovlivňuje i tvorbu slin a jde o skutečně vážnou věc, kterou musíte začít řešit se svým lékařem. Máte-li dýchací potíže, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a začněte hledat řešení.