Slintáte v noci během spánku? Měli byste hned zpozornět, může to znamenat velký problém!

0
(0)

Dalibor , 15. 02. 2020

Existuje několik příčin, proč slintat během spánku, přičemž některé z nich souvisí s onemocněními.

Jednou za čas se snad každému z nás stane, že mu během spánku vytečou sliny z úst. Věděli jste však, že když se tento jev vyskytuje pravidelně a nadměrně, může to být znakem onemocnění nebo nějaké poruchy v těle? Pojďme se podívat, jaké jsou důvody, proč v spánku slintat a jak to můžete zmírnit nebo zastavit.

Proč slintáme?

Během spánku jsou naše obličejové svaly, stejně i polykací reflex zcela uvolněné. Vzhledem k tomu, že sliny se v ústech nahromadí, když spíme, mohou nám začít pomalu téct, protože uvolněné obličejové svaly mohou vést k mírně otevřeným ústům. Proto nám zůstane pod hlavou mokrý polštář, na kterém není velmi pohodlné spát.

Nadměrné slinění nebo hypersalivace může být znakem neurologického onemocnění nebo ucpání nosních dutin. Také lidé, kteří již měli problémy, jako je mrtvice, mají tendenci slintat častěji a nadměrně.

Jak snížit nebo zastavit slintání

1. Vyčistěte si dutiny

Jedním z hlavních důvodů slinění je ucpaný nos, který způsobuje, že osoba dýchá ústy. Odblokování nosních dutin může být dobrou cestou k tomu, abyste každý večer neměli mokrý polštář. Zde jsou některé způsoby, které mohou pomoci uvolnit vaše dutiny:

    • horká sprcha uvolní nos a umožní normální dýchání v noci
    • éterické oleje, zejména ty, které obsahují eukalyptus, vám pomohou dýchat a také lépe spát
  • Přírodní nosní kapky a konvičky na výplach vám mohou také pomoci
  • Také se snažte co nejrychleji vyléčit jakékoliv nosní infekce. V opačném případě byste mohli skončit s různými komplikacemi

2. Změňte polohu

Nejmenší riziko vytékání slin z úst máte při poloze na zádech. Naopak, pokud spíte na boku nebo na břiše, nahromaděné sliny pravděpodobně vytékají z úst a na polštář.

3. Absolvujte vyšetření na spánkové apnoe

Spánkové apnoe je závažná porucha, které způsobuje problémy s dýcháním během spánku, což vede neustálému přerušování spánku a potictom únavy ráno po probuzení. Mezi hlavní příznaky patří slitnanie a chrápání. Pokud máte jakékoli podezření, že máte tuto poruchu, kontaktujte svého lékaře. Pamatujte, že faktory jako kouření a obezita zvyšují riziko vzniku této poruchy a obecně problémů s dýcháním.

4. Používejte speciální pomůcky

Po konzultaci s lékařem si můžete pořídit pomůcky, které snižují slintání. Mohou to být různé zubní zařízení, které vám pomohou lépe zavřít ústa nebo polykat, díky čemuž se lépe vyspíte.

5. Ujistěte se, že užíváte správný lék

Pokud užíváte jakýkoliv lék, ujistěte se, že nezpůsobuje nadměrné slinění. Některá antibiotika mohou například způsobit hypersalivaci a mohou být důvodem, proč v noci slintat.

6. Dejte si výše hlavu

Udržování hlavy ve vyšší pozici na polštáři může snížit slintání. Ujistěte se, že váš polštář je dostatečně hrubý a pohodlný.

7. Zvažte operaci

Někdy lékaři mohou doporučit operaci a odstranění slinných žláz. Obvykle se to stane, když za hypersalivaci stojí závažné neurologické problémy. Samozřejmě, předtím byste měli vyzkoušet méně invazivní metody a operace by měla být poslední možnost.

Stává se vám často, že v noci slintat? Vyzkoušíte některé z doporučení v článku? Napište nám v komentářích!