Slibujeme Vám, že po přečtení tohoto článku si vodu v plastové pet lahve už nekoupíte!

0
(0)

Dalibor , 05. 05. 2020

Neexistuje asi žádná osoba, která nepije vodu z plastové láhve. Taková balená voda je totiž všude kolem nás a ačkoli se to může zdát jako banalita, plastové obaly představují největší riziko pro naše zdraví. Jaké jsou nevýhody PET balení a proč to představuje potenciální riziko pro naše zdraví?

Po tomto článku se budete dívat na balenou vodu trochu jinak. Nejen, že značně přispívají ke znečištění naší planety, ale i “znečišťujeme” náš organismus jejich používáním.

Proč bychom se jim tedy měli vyhýbat?

Označení

Plastové láhve mají na svém dně značku. To nám říká, jaký druh plastů byl použit při jejich výrobě a na základě toho si dokážeme o tomto materiálu zjistit všechny potřebné informace. Některé štítky by nás měli před nákupem varovat, jinak jsou láhve relativně bezpečné.

Láhev označena číslem 1 v trojúhelníku (PET nebo PETE) by měla být pouze jednorázová. Jakmile je tento typ plastu vystaven vysokým teplotám, včetně slunečního záření, uvolňuje toxiny přímo do vody, kterou následně pijeme.

Měli byste se vyvarovat obloukem štítkem označeným 3 nebo 7 (PVC a PC). Vylučují totiž množství chemikálií přímo do vody nebo do potravin, pro které je obal určen. Pokud je potravina skladována příliš dlouho v obalu této kompozice, může to vést až k vážným zdravotním problémům.

Polyethylen označený 2 a 4 nebo polypropylen s číslem 5 je nejvhodnější volbou pro balení potravin. Láhve s tímto štítkem jsou bezpečné i na více použití, ale měli byste v nich skladovat pouze studenou vodu. Nezapomeňte je pravidelně mýt a pravidelně dezinfikovat.

Bakterie

Množství bakterií, které se usazují v plastové láhvi, se při každém použití zvyšuje. Vzhledem k tomu, že od naplnění láhve přes distribuci až po konečné vyložení na regály obchodu je dlouhá cesta, není divu. Láhve se dotýká spousty lidí, ukládáme je na různých místech, a to je v důsledku velmi krátká cesta pro bakterie.

Množství bakterií v lahvích často překračuje bezpečnostní limity a někteří odborníci dokonce srovnávají porovnávají pití z plastové láhve s olizováním záchodové mísy.

Proto byste měli pravidelně mýt lahve nejen s využitím pracího prostředku a teplé vody. My doporučujeme použít například ocet nebo antibakteriální prostředky.

Hrdlo

Dokonce i když umyjete láhev, uzávěr je velmi zrádný a co si budeme říkat, toto místo je docela komplikované, proto si musíme dávat 2x více záležet, abychom tuto část láhve opravdu kvalitně umyli. Obzvláště nevhodné jsou pak láhve s uzavíratelným hrdlem, které jsou často určeny pro malé děti.

Tato místa jsou pro bakterie ráj a pokud Vaše dítě nemá dostatečnou imunitu, banální pití vody může tak být pro Vaši ratolest zdrojem infekce.

Pokud máte tedy možnost, použijte raději brčko, které zabraňuje přímému kontaktu s hrdlem láhve.