Rakovina tlustého střeva nepřichází z nenadání. Dbejte na těchto 5 varovných signálů svého těla.

0
(0)

Dalibor , 28. 10. 2020

Rakovina tlustého střeva patří mezi nepříjemné nemoci často s nepříliš jasnými příznaky. Rozvoj onemocnění bývá postupný, a čím dříve bude rakovina odhalena, tím větší je šance na vyléčení. Z toho důvodu je důležité sledovat několik základních příznaků, které mohou poukazovat právě na tuto nemoc.

Možné ukazatele na rakovinu tlustého střeva:

  • Krev ve stolici
  • Průjem nebo naopak zácpa
  • Krvácení z konečníku
  • Bolesti břicha
  • Únava

Objevující se krev ve stolici

Jedním z alarmujících příznaků, že něco není skutečně v pořádku, bývá krev ve stolici. Zpočátku se objevuje velmi nenápadně, později se její obsah zvětšuje. Značí nejenom rakovinu tlustého střeva, ale i mnoho dalších velmi vážných nemocí. Pokud něco takového pozorujete, rozhodně navštivte lékaře.

Déle trvající průjem nebo zácpa

Další známkou, že něco není v pořádku, bývá zácpa nebo průjem o trvání déle než 7 dní. Pokud máte jistotu, že nejde o problém způsobený ze špatného jídla nebo virózy, může jít právě o známku onemocnění střev, které se vyplatí řešit co možná nejdříve.

Krvácení z konečníku

Když sledujete krvácení z konečníku, příčin může být více. Pokud se však problém opakuje relativně bez rozumného vysvětlení, zpozorněte. Rozhodně nejde o nic normálního a může se jednat právě o signál případné rakoviny tlustého střeva.

Bolesti břicha

Každá bolest břicha může signalizovat zcela jiný problém. Od těch normálních, které se dějí po špatném jídle nebo před menstruací u žen je však často jen kousek k nepříjemným bolestem. Ty mohou značit vážný problém, takže se rozhodně vyplatí věnovat jim zvláštní pozornost. Když se problém déle opakuje nebo jsou bolesti opravdu silné, navštivte lékaře.

Únava

Cítíte se unavení i ve dnech, kdy máte dostatek spánku? Pokud vás trápí dlouhodobá únava i během dnů, kdy nic složitého neděláte, může jít o signál nemoci. Přesně určit, o co konkrétně jde, dokážete hlavně ve spolupráci s případnými dalšími příznaky.