Pokud máte rádi svoje děti, nedovolte jim pít velké množství slazených nápojů. Tady je důvod.

0
(0)

Dalibor , 30. 11. 2020

Slazené nápoje všech druhů patří mezi oblíbené neřesti. Jejich sladká chuť, velmi příjemná pro lidské smysly, s sebou však přináší mnoho negativních vlivů na lidský organismus. Proto se pití sladkých nápojů, tato v podstatě nenápadná závislost, může stát příčinou mnoha zdravotních problémů. Nejen, že zpomalují metabolismus, ale také nepříznivě působí na vyprazdňování, výživu buněk nebo přirozené vyplavování toxinů. Voda, doporučovaná při dietách, se ve světle těchto faktů stává logickou a doopravdy nejzdravější tekutinou, kterou může lidské tělo přijímat. Jaké látky tedy dělají ze slazených nápojů časovanou bombu?

Sirupy

Tyto ovocné a zeleninové šťávy obsahují rostlinné výtažky, ale také syntetické látky. Sirupy bývají „obohaceny“ o fruktózový sirup a karcinogenní látky, jako je Sacharin a Cyklamát.

Sáčkové čaje

Kromě přírodních aromat obsahují barviva, kofein a kyselinu citronovou. Právě barviva mohou nepříznivě působit na lidský chrup. Největší podíl obsahují čaje z lesních plodů, nejmenší čaje bylinkové.

Ochucené vody

V případě bublinkových verzí obsahují oxid uhličitý. Mimo jiné obsahují také antioxidanty, kyselinu citronovou, betakaroten nebo glukózo-fruktózový sirup. Právě glukózo-fruktózový sirup způsobuje přibývání na váze, problémy s játry nebo zvýšenou hladinu cholesterolu.

Energetické nápoje

Tyto druhy nápojů obsahují různé kombinace látek, působí tak na lidský organismus různými způsoby. Povzbuzující nápoje, které obsahují obzvláště kofein, dodávají energii, ale zároveň snižují vstřebávání vápníku. Jontové nápoje obsahují sodík a draslík, jejichž nedostatek může způsobit křeče, avšak jsou plné sacharidů. Gainery, nápoje podporující tvorbu svalové hmoty, obsahují z 60-90% sacharidů, jako je fruktóza, glukóza nebo sacharóza. Nápoje kolového typu obsahují hnědé barvivo, kofein, oxid uhličitý i cukr, který způsobuje nadváhu nebo kazivost zubů.