Škytavka: Co ji způsobuje a jak se ji co nejrychleji zbavit

0
(0)

Dalibor , 21. 10. 2020

Zná to každý z nás. Otravná škytavka nás může zastihnout doma, v práci během porady nebo ve škole na přednášce. Snažíme se jí co nejrychleji zbavit a každý nám radí svůj nejúčinnější způsob, jak ji překonat. Naučte se jednoduché triky, které vás těchto obtíží zbaví co nejrychleji.

Když přetrvává dlouho

Škytavka je většinou záležitostí na pár minut, která nás při vhodném načasování může i pobavit. Existují ale chvíle, kdy nám připadá otravná a snažíme se jí co nejrychleji zbavit. Dlouhodobě totiž dokáže narušit kvalitu spánku, být nepříjemná a některé pacienty už dovedla i k lékaři. Takové případy jsou ale vzácné. Bohatě postačí, pokud si zapamatujete několik triků, které ve většině případů zabírají.

Co způsobuje škytavku

Škytavka má mnoho příčin. Mezi nejčastější patří tyto:

  • Přejídání nebo rychle stravování
  • Silné emoce jako strach, úzkost, radost a euforie
  • Příliš mnoho šumivých nápojů
  • Příliš kořeněná jídla
  • Změna teploty žaludku
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Smích

Jak se škytavky zbavit

Nebojte, není třeba užívat žádných léků. Postačí vám jednoduché přírodní prostředky. Nadechněte se a vydržte co nejdéle. Pokud to nezabralo, zkuste se nadechnout a vydechovat velmi pomalu až na doraz. Opakujte několikrát za sebou.

Jestliže se stále problému nemůžete zbavit, možná vám pomůže obyčejná voda. Vypijte velmi rychle deset doušků vlažné vody nebo ji jen kloktejte v ústech.

Babské rady

Pomoci vám může také vaše kuchyně. Například lžička cukru nebo medu. Někdy doušek octa, který je jen pro odvážnější nebo kyselá chuť citronu, pokud se nebojíte jít do razantního řešení.

 Zkuste si také zakrýt uši rukama na dobu třiceti sekund. Je to zvláštní, ale mnoho lidí tvrdí, že jim právě tento trik pomáhá.

Nakonec se nabízí možnost lehkého cvičení. Zvedněte kolena k hrudi a přitlačte je co nejvíce k sobě. Opakujte několikrát.