Sezóna klíšťat je tady: Udělejte toto před odchodem do přírody tuto jednoduchou věc a budou se vám klíšťata vyhýbat obloukem!

0
(0)

Dalibor , 20. 05. 2020

Teplé dny jsou ideální pro pobyt v přírodě. Tam se však probudil také jeden z nejobávanějších obyvatel lesů, luk a pastvin - klíšťata. Poradíme vám, jak se skutečně účinně chránit před tímto nebezpečným hmyzem.

Co potřebujete vědět, abyste mohli začít?

Základní prevencí proti klíšťatům jsou odpudivé, dlouhé kalhoty a horní část s dlouhými rukávy, takže máme co nejmenší možnou pokožku. Vyhněte se vysokým obličejům a keřům, kleště tam číhají. Doma je nutné důkladně prohlédnout celé tělo a zkontrolovat, zda klíšťata sála.

Trik, jak být chráněn před klíšťaty

Vše, co potřebujete, je obyčejný váleček na prádlo a éterický olej. Dejte si do rukou malé množství éterického oleje - kleště mají velmi dobře vyvinuté čichové vnímání a vůně specifických éterických olejů je pro ně velmi nepříjemná - dokonce toxická. Na povrch válce natřete malé množství oleje - stačí málo, vůně éterického oleje je intenzivní a proniká. Zároveň malé množství nevytvoří na vašem oblečení mastné skvrny. Než vyjdete ven, převlékněte váleček přes oblečení - zejména spodní část kalhot, rukávů a kolem výstřihu.

Esenciální olej z eukalyptu

Eukalyptový olej můžete použít samostatně. V kombinaci s citronovým travním olejem však odpuzuje veškerý hmyz, komáry a mouchy.

Esenciální olej z citronu

Tento olej je považován za velmi účinný repelent proti klíšťatům, blechám a vši.

Esenciální olej z  máty

Tento olej je toxický pro hmyz, a proto klíšťata. Je to jeden z nejúčinnějších přírodních repelentů vůbec.

Levandulový éterický olej

Nejzajímavější je, že vůně levandule přitahuje lidi, zklidňuje a působí jako balzám pro duši, ale kleště nemohou této vůni odolat. Totéž platí pro mouchy a komáry.

Citronová tráva

Má velmi silnou citrusovou vůni a je přirozeným odpuzujícím prostředkem proti blechám a klíšťatům.

Další výhodou této metody je skutečnost, že éterické oleje odpuzují komáry a další rušivý hmyz. Kromě válečku můžete použít i další populární metodu - promíchat několik kapek éterického oleje s vodou a aplikovat sprej na oblečení.

Jak připravit repelent ve spreji, který budete mít v přírodě vždy s sebou?

Pokud se vám nelíbí použití chemických repelentů, můžete použít přirozenou pomoc pouze ze tří složek. K tomu potřebujete vodu, alkohol a éterický olej. Nemůže to však být žádný olej, protože proti klíšťatům fungují pouze určité vůně.

PŘÍSADY

  • 2 lžičky esenciální olej
  • 2 lžičky alkohol z lékárny
  • 1 šálek vody

Každých pár hodin aplikujte - postříkejte oděv i odhalené části těla.

Jak bezpečně vyndat klíšťe?

Nejdůležitější věcí je nepoškozit klíště a ne jej rozdrtit. Je třeba vybrat celé tělo s hlavou. Nejlepší je držet klíště v pinzetách a odstranit ho houpacím pohybem. Poté místo dezinfikujte alkoholem nebo Alpy. Pokud nelze celý klíště odstranit nebo se změní místo kousnutí (červená, svědivá nebo jiné změny), vyhledejte lékařskou pomoc. Neváhejte a hledejte to, i když se bojíte zbavit klíště sami, doma.