Vzala sešívačku a začala s ní dělat věci, které jsem nikdy před tím nedělala. Všestranný pomocník do domácnosti.

0
(0)

Dalibor , 06. 12. 2020

Sešívačku používá v kanceláři většina z nás a mnozí s ní byli obeznámeni již jako děti při tvorbě různých projektů či krásných výrobků pro rodiče či kamarády. Sešívačka se celkově užívá napříč obory, v kancelářích i v domácnostech. Nikdo ji ale nezdá doopravdy. Název sešívačka může totiž označovat docela velkou škálu odlišných produktů.

Trocha historie

Víte vůbec, že vznik první sešívačky má opravdu dlouhou historii? Velmi dávno se papíry, aby držely pohromadě, sešívali jehlou a nití nebo slepovaly voskem. Od této náročné metody se lidé snažili postupně oprostit a hledali nové způsoby. První opravdová sešívačka se objevila až v roce 1866, a to se do ní dala vpravit pouze jedna sponka, která propíchla papír, ale uzavřít se musela už zase jen ručně.

Sešívačka je všude

Pravá sešívačka přišla na svět až roku 1937. Byl to vynález obchodníka s papíry Jacka Linksyho, jehož Swingline Speed Stapler no. 3 zažil nebývalý úspěch a rozšířil se ihned po celém světě. Využití sešívačka nakonec našla v mnoha profesích, ať už je to nábytkářství, stavebnictví nebo malířství. Dnes ji má v šuplíku téměř každý, ale o téhle sáhodlouhé historii nemá ani ponětí. To se ostatně týká mnoha věcí, které máme doma v šuplíku a jejich historie je přímo fascinující.

Sešívačka není jenom jedna

Sešívaček je mnoho druhů, a to nejen proto, že se používají v různých oborech a každá by musela být pro daný obor uzpůsobena. To je sice také pravda, a proto sešívačka pro truhláře nebo čalouníky se bude lišit od sešívačky chirurgické. Nicméně ani v samotné kanceláři nemusíte najít jen sešívačku manuální, ale také elektrickou, a každá z nich se může řadit do jiné třídy podle toho, kolik dokáže spojit papírů. Ale jedno mají sešívačky společné – spojují materiály k sobě.