S létem přichází do našich domovů hmyzí invaze. Jak se s nechtěnými návštěvníky taktně vypořádat?

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Teplo, slunce, květena – nádhery léta nás za chvíli budou obklopovat ze všech stran. S jarem a létem je spojen i baby boom v hmyzí populaci. Vaše zahrada je jim občas malá a hmyzí kamarádi vás zatouží navštívit i doma. Nejste-li fanoušek drsných metod, jako je odpuzování a zabíjení hmyzu chemickými koktejly, přečtěte si pár zajímavostí a rad, jak hmyz odradit od průzkumů vašeho obydlí nenásilnou cestou.

Ploštice a štěnice

Existují desítky druhů ploštic, žijících ve vodě nebo jejím okolí. Mezi ploštice se dokonce řadí i štěnice. Nás v létě nejčastěji obtěžují suchozemské ploštice – kněžice. V přírodě je jich stále dost a rády zabrousí i k nám domů. Nejčastěji jsou k vidění kněžice trávozelená a rudonohá. Tito broučci jsou známí i jako smraďoši. Pokud je zabijete a jejich tělíčko se rozmázne, nemile to zapáchá. Abyste kněžicím i jejich dalším příbuzným zabránili v návštěvě vašeho obydlí, postříkejte z venku okolí oken a dveří vodou s česnekem. Do rozprašovače nalijte dva hrnky vody a nasekejte 4 stroužky česneku, směs nechejte pár dní vylouhovat.

Blízcí příbuzní nevinných kněžic – štěnice – můžou vaše krásné léto nehezky otrávit. Nastěhují-li se k vám štěnice, do matrací nebo do nábytku, zjistíte to rychle díky červeným svědivým kousancům na těle. Často nakonec nezbývá nic jiného než profesionální desinsekce. V první etapě ale s nimi můžete zkusit zabojovat i sami. Do jednoho hrnku vody nakapejte 10 kapek eukalyptového oleje. Směs nastříkejte pomocí rozprašovače na matrace a všechna další podezřelá místa a skuliny.

Mravenci

Vojenská tažení mravenců do vašich spíží a obytných prostor jsou každoroční klasikou. Smíchejte hrnek vody s lžičkou saponátu a lžičkou lihu. Touto směsí nastříkejte všechny možné hmyzí přístupy do vašeho domu a mravenčí stezky. Mravenci jsou tímto postřikem dezorientovaní, nebudou se u vás doma už dále cítit bezpečně a snad rychle utečou.

Včely a vosy

Jak by řekly babičky, chraň vás ruka páně, pokud byste chtěli včelu zabít. Včely jsou nejužitečnějším hmyzem vůbec, bez nich by nebyla úroda, nebyl by život. Je ale jasné, že pichlavá ubzučená včelí návštěva uvnitř domu nebo bytu nikoho extra nenadchne. Nejefektivnějším způsobem, jak odradit včely, je použití citrusového oleje. Není jedovatý, včelám ani vám neublíží. Když ho ale včela ucítí, raději otočí směr. Citrusový odpuzovač vyrobte buď smícháním citrusového esenciálního oleje s vodou, nebo si jej vyrobte sami. Umyté slupky citrusů (citrony, mandarinky, pomeranče, grepy) vařte 15 minut ve vodě. Během léta osvěžujte touto směsí interiér domu. Postřik s obsahem levandulového oleje zase odhání otravné mouchy – 30 kapek oleje přidejte do jednoho hrnku vody.

Naleznete-li nechtěné včelí hnízdo nebo vyrojené včely, vyhledejte ve svém okolí včelaře a poproste ho o pomoc.

Daleko méně oblíbení příbuzní včel - vosy - se dají poměrně snadno obalamutit. Vytvořte v okolí svého domu falešné vosí hnízdo. Vosy, díky přísným teritoriálním zákonům, poletí raději o dům dál.

Švábi

Tyto tanky hmyzí říše si k vám domů přijdou pochutnat na něčem dobrém k jídlu nebo k pití. Základním pravidlem je tedy zamezit jim přístup k vašim potravinám. Když je nebude nic lákat, nebude je váš domov zajímat. Pokud si k vám ale už švábi našli cestu, připravte na ně jednoduchou past. Rozřežte PET lahev na poloviny. Do spodní části lahve nalijte vodu. Hrdlo lahve otočte uzávěrem dolů a vsuňte do spodní „misky“. Švábi jsou hmyzem velice žíznivým, proto neodolají příležitosti dobře se napít. Do lahve vlezou, ven už se ale nevyškrábou.

👍 Tento návod je užitečný