Rýže je pro orchideu hotovým zázrakem: Pokud dlouho nekvetla, vezměte 50 gramů a zkuste tento tip, brzy se objeví první puky!

0
(0)

Dalibor , 07. 05. 2020

Květinář doporučuje používat obyčejné věci z kuchyně, které denně končí v koši - nic víc, nic méně. Obsahují totiž všechny látky, které rostlina potrebuje- fosfor, draslík, dusík, sacharidy a hořčík - "zlaté" látky pro zdravý životní cyklus květu. Tyto stopové prvky vstupují do rostliny postupně a pokud jejich víte správně použít, zajistí vám krásnou rostlinku na dlouhá léta. Tato výživa podporuje orchideje během období kvetení a před ním.

Kouzelná voda na orchideu a další izbovky - toto dokáže obyčejná rýže

Nejde o nic jiného, než o obyčejnou vodu po namáčení rýže. Ta voda, kterou mnozí z nás vylévají do odtoku je plná vitamínů a živin, které rostlinky potřebují hlavně v období kvetení a růstu. Voda z rýže obsahuje množství látek, které nacházíme v kupovaných hnojivech pro rostliny. Jsou v ní vitamíny skupiny B (zejména B1 a B2), "NPK" prvky (dusík, fosfor, draslík).

Škroby, tuky, sacharidy, ale také komplexní živiny, které rostlinka přemění na energii, sílu a odolnost vůči škůdcům. Vodu můžete klidně odložit do chladničky a použít kdy potřebujete. Orchidej a další rostlinky zaléváme jednou za 15-20 dní. Nikdy však nezalévejte se studenou vodou, je nutné, aby voda měla pokojovou teplotu!

Příprava je jednoduchá - 50 g rýže stačí namočit do 500 ml vody, nechat vyluhovat 24 hodin a následně scedit.

Výživa orchidejí - nejlepší a nejlevnější s banánovou slupkou

Připravit hnojivo z banánové slupky je velmi jednoduché. Nabízíme vám 3 ověřené recepty.

Banánový čaj

Banánová kůra pro orchideje

  • Nechte vysušit banánovou kůru na slunci nebo na radiátoru a pak rozemelte na prášek.
  • Zalijte 1 čajovou lžičku 200 ml vroucí vody. Nechte kapalinu vychladnout a zalijte.

Banánový peelingový prášek

  • Slupku pokrájíme a dáme do trouby na plech pokrytý pečícím papírem.
  • Když je kůra vysušená, nechte vychladnout a čas od času přidejte prášek do květináče. Můžeme použít i přímo na kořeny - jemně vetřete do kořenů.

Banánová zálivka

Banánová kůra pro orchideje

Vyberte slupku z 2 banánů a zalijte 2 litry vody. Nechte louhovat 2 dny. Výslednou kapalinu zřeďte s vodou v poměru 1: 1.

Čerstvá slupka oživí listy

Vezměte slupku a vnitřní stranou potřete listy. Získají lesk a absorbují užitečné látky.

Domácí koncentrované hnojivo (namísto tyčinek z obchodu)

Potřebujete: vodu z vaření rýže, melasu, mléko, použité čajové sáček zeleného čaje, drcené kosti z kuřete

Možná to zní jako babská magie ale ve skutečnosti jde o výživovou bombu. Sušené a podrcené kosti z kuřete jsou výborným zdrojem vápníku a hořčíku. Stačí, když je necháte oschnout na slunci 2 až 3 dny a potom je rozmačkáme na ne zcela jemný prášek.

Postup

1. Vyprázdněte obsah použitých čajových sáčků do malé misky. Nepoužívejte však urologické čaje, protože obsahují látky, které rostlina nepřijme.

2. Rozdrťte několik kuřecích kostí do podoby moučky. Ujistěte se, že kosti jsou jemně rozdrcené do malých zrn tak, aby měl výsledný produkt konzistenci písku. Nedrťte však kosti na prach, protože velmi malé částice mohou poškodit rostlinu. Kostní moučka poskytne rostlině vápník a hořčík, ale také sníží kyselost půdy, takže se spoustou moučky opatrně.

3. Smíchejte čaj a drcené kuřecí kosti v misce, zalijte mlékem a přidejte nejvýše lžičku melasy. Důkladně promíchejte, dokud kapalina nezíská hnědou barvu. Mléko přidáváme proto, že obsahuje důležité živiny jako dusík, draslík či fosfor.

4. Sceďte vodu z vaření rýže a nechte ji vychladnout při pokojové teplotě. Po tom, jak se voda ochladí, smíchejte ji s hnědou směsí. Rýže voda obsahuje niacin, riboflavin, thiamin a další stopové prvky, které orchideje vyžadují.

Upozornění:

Tuto směs lze použít pouze jednou (maximálně 2x) za měsíc během vegetačního období nalitím na půdu. Dejte si však pozor na přehnojení: známkou přílišného hnojení je bílý povlak na půdě a zhnědnutí či dokonce vysušené listy rostliny.

Jak podávat výživu pro orchideu

  • Výživu podávejte během období růstu, kdy květ produkuje nové listy a výhonky. Použijte při každé druhé zálivce, ale opatrně - stačí jen mírně.
  • Pokud vidíte, že rostlina pokračuje v rašení - nové listy a výhonky, pokračujte v podávání výživy. Pokud se růst zastaví, přestaňte podávat výživu.
  • Výživu podávejte během kvetení. Důležité: toto se nevztahuje na kvetoucí rostliny, které jste právě přinesli z obchodu. Nechte je kvést a začněte podávat výživu až o 3-4 měsíce.

Banánová kůra pro orchideje

  • V podzimním-zimním období a v letních vedrech phalaenopsis zpomaluje růst, takže se nedoporučuje podávat výživu více než jednou za měsíc.
  • Nemocné, velmi oslabené a přesazené rostliny by neměly být hnojené.