Blíží se jaro a tato rada je pro všechny zahrádkáře, kteří mají růže na své zahradě. Trik od profesionálů.

0
(0)

Dalibor , 17. 03. 2021

Ve chvíli, kdy budete věnovat svým růžím dostatek pozornosti a pečlivě se o ně starat, můžete se těšit na jedinečné květy. Nejdůležitější ze všeho je, že u všech druhů růží je prořezávání dobré, ale u každého druhu trochu jinak. Měli byste se proto dobře informovat, než s tím začnete. Obvykle musíte odříznout 5 mm nad pupenem od stonku tak, aby se řez svažoval opačným směrem než pupen. Pokud chcete, aby byly růže na jaře nádherné, měli byste je na podzim prořezat.

Tento postup byste měli udělat i v případě, že má rostlina nové výhonky. Na silných výhoncích můžete nechat 6-8 pupenů, ale na tenčích větvích ne více než 4-5 pupenů. Prořezávání se doporučuje také na jaře, koncem března nebo začátkem dubna. Jak se chovat k různým typům růží? Vždy pamatujte na to, že každý druh potřebuje jinou péči.

Hybridní čajová a parková růže

Hybridní čajová růže kvete hustě, takže stojí za to ji na jaře důkladně prořezat. Na mladých výhoncích nechte alespoň 2-4 pupeny, na hlavních větvích mu zůstat 4-6 pupenů a každou větvičku vyřízněte ze středu. Jedině tak zůstane rostlina zdravá a bude mít možnost správně růst a bohatě kvést.

Parková růže je mezi lidmi velmi oblíbená. Z tohoto druhu by na podzim mělo být odříznuto jen několik, větve stojí za to svázat dohromady, pak je ohnout zpět k zemi a zakrýt. Vnitřní prořezávání by mělo být provedeno na jaře. V létě je třeba odříznout kvetoucí části.

Trpasličí a popínavá růže

Trpasličí růže by měly být prořezávány na jaře, obvykle v dubnu, a poté byste měli na podzim odříznout suché a nemocné části rostliny. Na konci jara stojí za to prořezat část větších větví. Popínavé růže se obvykle trochu prořezávají během výsadby. Pokud začnou růst, mělo by se jim umožnit posílení, pak se na podzim prořezají jen mírně a na jaře je zbavíte uschlých a zmrzlých částí.