V létě už nepiji nic jiného, než čaj z lístků růže. Elixír na mládí, který prospěje vašemu zdraví, si můžete udělat doma během pár minut.

0
(0)

Dalibor , 09. 07. 2020

Růže se často označuje jako královna květin. Tato nádherná květina s podmanivou vůní se pěstuje již více než dva tisíce let. Kromě toho, že je ozdobou každé zahrady či místnosti, má ale tako květina i mnoho zdraví prospěšných účinků, o kterých mnoho lidí neví. Pojďme se tedy na růži, přesněji na její okvětní lístky, podívat dnes z trochu jiného úhlu pohledu.

Okvětní plátky růží – proč a jak je využívat

Okvětní plátky růží jsou velmi bohaté na vitamíny A, C, B3, E a F. Kromě nich okvětní lístky růží obsahují také velké množství éterických olejů, to je také důvodem, proč přivonění k růži pozitivně ovlivní naši náladu. Pokud chcete okvětní plátky použít jako léčebný prostředek, není na tom nic složitého. Sklizené okvětní plátky růží důkladně očistěte od případného hmyzu a nechte je usušit na teplém, suchém a tmavém místě. Proces sušení může trvat poměrně dlouho, až jeden týden. Po usušení je vhodné je pro zachování čerstvosti, kvality a vůně uchovávat v uzavřené skleněné nádobě. Nejsnazší je připravit si z těchto usušených plátků chutný a léčivý růžový čaj.

Růžový čaj a jeho účinky na lidské zdraví

Růžový čaj má zejména uklidňující účinky a příznivě působí také na čištění naší krve. Pozitivních účinků dosahuje rovněž při léčbě revmatismu, bolestech v krku a bolestech hlavy. Doporučovaný je i při problémech s játry, žloutence či k podpoře obnovy střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Ženy ho ocení při potížích se silnou menstruací a dalších ženských problémech. Konzumaci růžového čaje by se naopak měly vyvarovat osoby s ledvinovými či žlučníkovými nemocemi a také těhotné ženy. Na výrobu růžového čaje si připravte dvě polévkové lžíce sušených a drcených okvětních plátků růží a tři sta mililitrů vody. Plátky růží jednoduše přelijte horkou vodou a nechte pět a až deset minut louhovat v zakryté nádobě. Poté lístky přeceďte a čaj je hotov. Pokud chcete, můžete si ho dochutit trochou medu.

Růžový sirup

Kromě čaje můžete růži konzumovat také v podobě sirupu, který je účinným pomocníkem například při problémech dýchacích cest. Stačí přibližně dvě hrsti suchých plátků růží přelít půl litrem vody a nechat směs jeden den odstát. Následně směs protřepejte, okvětní lístky přeceďte a zbylou tekutinu povařte se čtvrt kilogramem cukru. Před koncem vaření přidejte šťávu z jednoho citronu a vařte dalších pět minut. Doporučená dávka tohoto sirupu je dvě až čtyři polévkové lžíce denně.

Růžový olej a růžová voda – kosmetické poklady

Esenciální růžový olej je jedním z nejčastěji používaných olejů v kosmetice a parfémech. Jeho účinky prospívají zejména citlivé a suché pokožce, prokázaný je jeho vliv na zpomalení procesu stárnutí. Výroba růžového oleje je poměrně náročná a finančně nákladná, uvádí se, že na výrobu jednoho litru růžového oleje je zapotřebí asi tři tisíce kilogramů okvětních lístků. Kromě toho má údajně růžový olej také antidepresivní a afrodiziacké vlastnosti. Dalším kosmetickým zázrakem je kromě růžového oleje také růžová voda, která se vyrábí destilací okvětních plátků. Je skvělá v boji s akné a dalšími kožními potížemi.