Palačinky trošku jinak, a to s jablečnou náplní. Stačí jen toto skvělé těsto a zapékací mísa.

0
(0)

Dalibor , 04. 03. 2021

Na pirožkové těsto budete potřebovat:

 • 500 g polohrubé mouky
 • 250 ml plnotučného mléka
 • 70 g cukru krystal
 • 7 g suchého droždí
 • 50 g másla
 • 30 ml rostlinného oleje
 • 1 vejce
 • Špetku soli

Na jablečnou náplň si připravte:

 • 5 středně velkých jablek
 • 30 g másla
 • 10 g mleté skořice

Na drobenku pak bude třeba:

 • 200 g moučkového cukru
 • 150 g hladké mouky
 • 120 g másla
 • 5 g mleté vanilky

Kromě toho se neobejdeme bez 1 vejce na potření těsta.

Příprava

Mléko si v hrnečku ohřejeme v mikrovlnce, stačí na minutku. Před ohříváním můžeme do hrnku nebo misky s mlékem přihodit také máslo, aby se nám snáze zapracovávalo. V dostatečně velké míse si zaděláme na těsto. Do mléka s máslem přidáme mouku, droždí a olej. Vejce si v mixéru vyšleháme spolu s cukrem do hutného krému a zapracujeme ho do těsta. Nakonec těsto přisolíme, misku přehodíme čistou utěrkou nebo plátnem a dáme na teplé místo kynout na dvě až tři hodiny.

Jablka omyjeme, oloupeme z nich slupku a pečlivě okrájíme jadřince, bubáky i stopky. Nakonec očištěná jablka nakrájíme na malé kostičky. Na pánvičce si rozehřejeme máslo a kousky jablek na ní rychle orestujeme, aby nám pěkně změkly. Na konci restování jablka posypeme mletou skořicí. Orestovaná jablka se skořicí dobře promícháme a dáme je vychladnout.

Jako poslední si připravíme drobenku. Změklé máslo, které je dobré nechat hodinku nebo dvě o pokojové teplotě, rozmačkáme vidličkou tak, aby z něj vznikla kašovitá hmota. Do té rukama či vidličkou zapracujeme nejprve moučkový cukr a poté i mouku. Nakonec stejným způsobem zapracujeme také mletou vanilku. Pokud ji nemáme, můžeme místo ní použít vanilkový cukr. Misku s drobenkou si potáhneme potravinářskou folií a odložíme ji do lednice, dokud ji nebudeme potřebovat.

Skládání těsta

Nejnáročnější je na tomto receptu správné zpracování těsta. Vykynuté těsto si rozdělíme na osm stejných dílů. Ty zabalíme do potravinářské fólie a necháme je ještě asi pět minut odpočívat, než je začneme zpracovávat. Odpočaté těsto si válečkem rozválejte na tenké kruhy o průměru přibližně 30 cm.

Na každý díl těsta nasypeme jednu osminu drobenky. Navrstvíme ji tak, aby byla jen na jedné polovině každého těsta. Těstové placky pak přeložíme, aby nám vzniknul půlkruh s rovnoměrnou vrstvou drobenky uprostřed. Teď přijde ta náročnější část. Každý půlkruh těsta si očima rozdělte na osminy. Na obě krajní osminy navrstvěte orestovaná jablka se skořicí tak, aby u středu půlkruhu zůstal centimetr nebo dva prázdného těsta.

Část těsta, na které jsou jablka, opatrně přeložíme na třikrát tak, aby vznikla čtvrtina půlkruhu se dvěma jablečnými kapsičkami. Je potřeba, aby byly všechny díly opravdu stejně velké, a abychom udrželi proporce. Pokud všechno uděláme správně, budeme mít osm dílů těsta s jablečnými kapsičkami, které se nám vejdou do koláčové formy a dohromady vytvoří celý kruh. Pokud se nám něco nepovedlo, těsta do formy nebudou pasovat, a my budeme muset nesprávně velké díly předělat.

Pečení

Koláčovou formu na pečení si vyložíme pečicím papírem a opatrně do ní vyskládáme všech osm dílů našeho koláče. Ještě před pečením necháme koláč naposledy odpočinout – formu překryjeme potravinářskou fólií a odložíme na 40 minut na teplé místo. V mezičase si rozbijeme poslední vejce a mašlovačkou rozmícháme bílek se žloutkem. Těsně před pečením pak vajíčkem potřeme vršek koláče.

Nyní konečně přijde chvíle, kdy dáme koláč péci. Peče se v troubě předehřáté na 150 °C po dobu přibližně 45 minut. Zda už je koláč správně propečený, nejsnáze poznáme, když do něj píchneme párátkem. Tento jablečný koláč můžeme servírovat teplý i vychladlý. Nejlépe chutná dozdobený šlehačkou a posypaný skořicí.

👍 Tento návod je užitečný