Rusko šokuje: Chce zařadit pivo mezi nealkoholické nápoje

0
(0)

Dalibor , 22. 12. 2019

Požívání alkoholu v Rusku je na vysoké úrovni a nesnižuje se. Pokud se úřady rozhodnou zvednout ceny, lidé si začnou podomácku vyrábět alkohol, což má za následek mnohé zdravotní problémy a není výjimečná ani smrt. Pokud cenu sníží, nárůst spotřeby alkoholu se okamžitě ukáže na číslech. Na téma se podíval portál idnes.cz .

Mnoha lidí i proto doslova šokovalo prohlášení ruského ministerstva průmyslu a obchodu s tím, že by navrhovalo prohlásit pivo za nealkoholický nápoj. Je jasné, že nápad se líbí pivovarem, ale mnozí lidé a zejména poslanci jsou z toho podle agentury TASS zděšeni. Jeden poslanec chce dokonce ministerstvo žalovat. Informovala o tom agentura RBK.

Pivo jako nealkoholický nápoj

Ministerstvo tímto návrhem doufá v oživení trhu. Regulace piva v Rusku patří totiž mezi nejpřísnější na světě. Pivo se nesmí prodávat v plastových lahvích v objemu větším než půl litru, je zakázán jeho noční prodej či prodej v pouličních stáncích. Pivovarem se taková tvrdá regulace nelíbí, proto návrh ministerstva obhajují.

Tento návrh ale není ničím novým. Pivo bylo v Rusku na seznamu alkoholických nápojů zařazeny pouze v roce 2011. Do té doby nepodléhalo regulacím ai to způsobilo velký problém alkoholismu v zemi.

Rusko má s alkoholem vážný problém a cenové regulace nepomáhají. Osvěta je slabá a alkohol decimuje zejména mužskou populaci. Není proto divu, že proti návrhu se zvedla vlna odporu. Poslanec a bývalý ruský hlavní hygienik Gennadij Oniščenko , který na ministerstvo podal žalobu, ironicky řekl: " Nyní budeme prodávat pivo v školách a předepisovat kojícím matkám abys zvýšily laktaci? "