Rozpoznejte vaginální rakovinu včas, zachráníte si život

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Rakovina je považovaná za jednu z nejnebezpečnějších onemocnění, protože může napadnou jakoukoliv tkáň v těle. Úspěch léčby závisí na tom, jak brzy ji rozpoznáme a vyrazíme k lékaři, ve většině případů jsou ale příznaky nejednoznačné a špatně určitelné. Vaginální rakovina je velmi vzácný typ rakoviny, který napadá buňky lemující svalovou stěnu orgánu.

Časné rozpoznání je stěžejní

Diagnostika tohoto typu rakoviny v rané fázi je naprosto zásadní, protože jedině pak jsou šance na uzdravení vysoké. Pokud se bude nádor dále šířit, bývá léčba extrémně obtížná. Z tohoto důvodu je nezbytné umět rozpoznat rané příznaky. Jedním z nich bývá neobvyklé krvácení. Může se jednat o krvácení mimo cyklus, krvácení těsně po skončení menstruace nebo jakákoliv odchylka od běžného cyklu.

Pokud se v moči nebo stolici objeví krev, nemusí to nutně znamenat rakovinu, i tak je ale třeba dát si pozor. Někdy se může změnit frekvence močení nebo může dojít k zácpě. Silným varovným znamením je trvalá bolest v oblasti pánve, a to zejména během pohlavního styku nebo během močení. Pokud se objeví, okamžitě se poraďte za svým lékařem.

Jaké jsou rizikové faktory?

Vaginální rakovina má několik rizikových faktorů. Konkrétní příčina zůstává stále záhadou, ukázalo se ale, že existují určité faktory, které s touto chorobou pravděpodobně souvisejí. Jedná se zejména o vyšší věk, přítomnost viru HIV nebo HPV v těle a také kouření, které ostatně zvyšuje riziko i jiných typů rakovin.

Léčba vaginálního karcinomu zahrnuje interní nebo externí radiační terapii, chemoterapii a v některých případech i lékařský zákrok. Dobrou zprávou je, že pokud je léčba zahájena v první fázi, dosahuje šance na přežití 84 %. V druhé fázi klesá na 75 % a ve třetí fázi na 57 %. Nejúčinnější prevencí je snížit expozici rizikovým faktorům, což znamená přestat kouřit, stravovat se zdravě a přiměřeně a být opatrnější při sexuálním styku s novým partnerem.