Babička mi dala sáček s tímto kořením. Nyní si s ním léčím migrény, artritidu, dnu a má protizánětlivé účinky.

0
(0)

Tomáš , 14. 09. 2021

Bylinám jsou léčivé účinky přisuzované odjakživa. Rozmarýn patří k nejoblíbenějším bylinám, jeho schopností využívali už lidé ve středověku. Lidová tradice považuje rozmarýn za rostlinu lásky, která zvyšuje vitalitu. Rozhodně se vyplatí zakomponovat ho do každodenní stravy, přidávat ho k pokrmům nebo si z něj vařit čaj.

Proti studeným nohám

Rozmarýn stimuluje krevní oběh, což umožňuje kyslíku a živinám lépe se dostat do buněk. To zlepšuje jejich funkci. Rozmarýnová silice přidaná no nosného oleje umí prokrvovat pokožku. Chcete-li se zbavit problémů se špatným krevním oběhem a studenýma nohama, masírujte olej do chodidel každý den.

Rozmarýn má analgetické a anestetické účinky, takže se doporučuje ho užívat při bolestech hlavy. Může dokonce snižovat příznaky migrény. V takovém případě se doporučuje inhalovat esenciální olej z rozmarýnu, případně jej vmasírovat do oblasti čela nebo spánků. Pokud trpíte infekcí horních cest dýchacích, kvůli které máte ucpaný nos a bolesti hlavy, nakapejte rozmarýnový olej do horké vody a páry vdechujte pod utěrkou.

Zmírňuje bolesti

Rozmarýn má protizánětlivé účinky, zmírňuje artritidu, bolesti zad, dnu a menstruační bolesti. V takovém případě je nejvhodnější léčit postižené místo přikládáním obkladů z rozmarýnu, stačí uvařit silný čaj, namočit do něj čistý ručník a na pár minut přiložit na bolavé místo. A jak si připravit léčivou tinkturu? Potřebovat budete následující ingredience:

  • 1 větvičku čerstvého rozmarýnu, nejlépe i s květy
  • 96% etylalkohol
  • Sterilizovanou lahev

Rozmarýn nakrájejte na malé kousky a vložte je do připravené suché lahve. Nalijte na něj tolik alkoholu, aby se rostlina zcela potopila. Skleněnou nádobu pevně uzavřete a umístěte na 15–40 dní na tmavé a chladné místo. Je velmi důležité, aby byla sklenice těsně uzavřená. Před použitím kapalinu důkladně přefiltrujte. Nakapejte několik kapek na postižené místo a důkladně vmasírujte.