Rozlučte se s tukem v játrech: Domácí léčba pomocí 6 potravin.

0
(0)

Dalibor , 30. 01. 2020

Tuk v játrech neboli ztučnění jater jsou pojmy, kterými označujeme hromadění triglyceridů (tuků) v buňkách játrech.

Toto hromadění tuku bývá nejčastěji způsobené nadváhou a inzulínovou rezistencí, které narušují správnou činnost našeho metabolismu.

To znamená, že každá větší výchylka z optimálního stavu našeho organismu (nadváha, inzulínová rezistence atd.) Se projevuje tím, že v buňkách naší jater se hromadí tuk.

A protože játra není schopna tento tuk řádně zpracovat, výsledkem je pak postupné ztučnění jater.

Strava sestávající z potravin, které mají nadbytečný obsah tuků, v kombinaci s některými jinými vlivy (stres, nedostatek pohybu, nepravidelný spánek atd.) Mohou mít rovněž za následek vznik tuku v játrech.

V krátkosti si tedy můžeme shrnout některé z nejčastějších příčin, které by mohly způsobovat hromadění tuku v játrech - jsou to:

  • nadměrná konzumace alkoholických nápojů,
  • inzulinová rezistence,
  • nadváha,
  • vrozené poruchy metabolismu,
  • jedovaté chemikálie v životním prostředí
  • a některé léky, které brání játrech v jejich optimální činnosti.

Problémem je, že zejména v počátečním stádiu je téměř nemožné pozorovat některé projevy hromadění tuku v játrech. Obvykle se to projevuje tak, že začínáme mít častěji pocit mírné nevolnosti žaludku a trvalé únavy.

Hromaděním tuku v játrech však dochází k jejich zvětšení. Pomocí přímého vyšetření (i pomocí hmatu) by tedy neměl být problém pro lékaře - specialistu zvětšená játra zpozorovat.

Pokud je naším cílem problém tuk v játrech zmírnit či odstranit, bude nutné, abychom v naší životosprávě provedli některé změny.

Za všechny můžeme zmínit zejména omezení konzumace alkoholu, omezení množství tuků v naší stravě, snížení tělesné hmotnosti a prevence cukrovkou.

Kromě toho Vám v tomto článku přinášíme některé běžně dostupné potraviny, které pomáhají z našich jater odstraňovat tuk.

1. Artyčok

Artyčok má vysoký obsah cynarinu. Cynarin je bioflavonoid, který má schopnost zotavovat buňky jater, a tak ovlivňuje jejich celkové zotavení. Samozřejmě, obvykle se konzumují jen samotné plody, ale nezanedbatelné množství výživných látek získáme i konzumací stonků a listů artyčoky. Pro pročištění jater je také velmi užitečná šťáva z plodů artyčoku. Pokud Vám to dovolují finanční možnosti a začnete užívat Artyčokový nápoj, doporučená dávka jsou 3 polévkové lžíce denně.

2. Mangold

Mangold je tmavá listová zelenina podobná chuti jako špenát, ale na rozdíl od špenátu má barevnější listy. Tato zelenina je mimořádně výživná a má vysoký obsah vitamínů. Ze všech minerálů mangold obsahuje právě nejvíce minerálů železa. Mangold je známý zejména tím, že je mimořádně účinným pomocníkem při regeneraci a pročišťování jater. A navíc obsahuje i vlákninu, hořčík a draslík, které působí proti ucpávání cév.

3. Zázvor

Je pozoruhodné, jak významně nám pomůže při očistě organismu, a zejména jater, posloužit zázvor. Zázvor je skvělým zdrojem antioxidantů, které napomáhají pročišťování tělesných orgánů a snižování množství triglyceridů v organismu. Jak již víme, triglyceridy jsou jedním z hlavních důvodů ukládání tuku v játrech.

Jednoznačně Vám tedy doporučujeme pravidelně zařadit zázvor do stravy. Běžně postačí 2 menší polévkové lžíce nastrouhaného, ​​nadrobno posekaného nebo mletého zázvoru. Můžeme ho přidávat například do polévek, nebo jej můžeme použít jako jednu z přísad při přípravě salátů.

4. Ostropestřec mariánský

Tato rostlina se používá pro různé léčebné a regenerační účely. Ostropestřec mariánský například můžeme použít jako lék s mimořádně silným ochranným účinkem jater. Jeho hlavní účinnou látkou je tzv. silymarin, který je znám svou schopností chránit a uzdravovat buňky jater.

Tuto léčivou rostlinu můžeme zakoupit u místních pěstitelů bylin a léčivých rostlin, ale je také běžně dostupná iv podobě kapslí.

5. Grapefruit

O většině citrusových organických plodech je známo, že mají na játra několik prospěšných účinků. Grep má vysoký obsah tzv. naringeninu, což je flavonoid, který urychluje působení chemikálií při oxidaci nenasycených tuků.

Grapefruit může kromě toho také snížit podíl tělesného tuku a napomáhat při odstraňování poruch metabolismu, které vznikají právě v důsledku zhoršené činnosti jater.

6. Ředkvičky

Ředkvičky svým účinkem působí proti nadměrné tvorbě žluči, což je z pohledu zdraví naší jater velmi prospěšné. Ředkvičky jsou vysoce ceněné i pro jejich neobyčejné detoxikační účinky. Můžeme je použít při přípravě salátů, ale můžeme si z nich připravit i šťávu, do které můžeme ještě přidat čajovou lžičku medu.

Je tedy zřejmé, že mimořádný účinek uvedených léčivých potravin spočívá v tom, že chrání játra před ukládáním tuku. Účinně z nich odstraňují jedovaté látky, které způsobují nejen ukládání tuku v játrech, ale jsou i možným důvodem dalších onemocnění.

Ještě si připomeňme, že je také velmi důležité si vytvářet zdravé životní návyky a do stravy zařadit co nejvíce potravin s nízkým obsahem tuků. A poslední bod - opravdu se snažme širokým obloukem vyhýbat nemírné konzumaci alkoholických nápojů!