Roušky: jak je správně nosit a starat se o ně?

0
(0)

Jan , 20. 03. 2020

Od Čtvrtečnímu rána byste neměli na veřejných místech potkat člověka, který nemá roušky. Obličeje mnohých zdobí roušky vyrobené, protože sehnat ty zdravotnické, je jako hledat bájnou Atlantidu. Jak je ale správně používat, aby vás maximálně ochránili?


Bílá ze starého trička nebe třeba s puntíky či rozkošnými obrázky? Bez ohlédneme na to, jak vaše podomácku vyrobená roušky vypadá, je DŮLEŽITÉ o ni pečovat tak, aby vám prokazovala maximální službu. Jejím ušitých to tedy pouze začíná. 

Látková roušky, na rozdíl od respirátor s nanofiltry, nedokáže všechny virové částice odfiltrovat.

Takže Pokud se doposud vyskytují ve vzduchu, odrazí pouze část z nich. Nicméně velice efektivně zvlánou zabránit tomu, aby se částice dostaly do ovzduší od nemocného člověka. Zjednodušené recent - roušky druhého vás chrání tím, že nepropustné částice do ovzduší. Chrání ale částečně i vás samotné.

Jak používat roušky


Aby takto fungovala, je třeba ji správně používat a pečovat o ni. Ať už máte podomácku vyrobenou (už jste slyšeli o iniciativu # DámeRoušky?), Anebo tu Lékařská (platí to ovšem i pro respirátor), dbejte na to, aby vám dobře přilnula k obličeji. Každé její odchlípnutí znamená, že šíříte do ovzduší kapénky.

Nasazujte si ji vždy s umytýma rukama. Po tu dobu, co máte roušky na obličeji, vyvarujte se jakýchkoliv dotyků. POKUD se tak stane, použijte na ruce antibakteriální gel. 

 

Jak ji prát a dezinfikovat?


Roušky vydrží na ústech zhruba tak dvě až čtyři hodiny, než prosakovat vlhkost. Může to být ovšem i kratší doba. Záleží na tom, jak moc mluví. Až si roušky opatrně sundat (nesahejte na její vnější část, mohly na ní ulpěla infikované kapénky), nezapomeňte si opět umýt ruce dezinfekce. POKUD máte roušky jednorázovou, nikam ji ani nepokládejte a rovnou se jí zbavte. Člověk, který je infikován koronavirem (jaké jsou příznaky koronaviru?) A nosí roušky i v domácnosti, aby nenakazil ostatní, ji musí po sundání zavřít do plastové krabice či do igelitového pytlíku, a důkladně uschovat. Roušky se pak likviduje jako nebezpečný odpad.

Pakliže máte látkovou, je potřeba ji sterilizovat. Pokud máte odrostlé děti, možná si vzpomenu na vyvaření plenek. Abyste si byli jistí, že jste roušky zbavili všech případných Viru, nechte ji ve vodě proj varem a posléze samovolné vystydnout. Lze ji takové prejt, ale alespoň na 60 ° C. Roušky pak vyžehlete.

U Viru, které způsobovaly nemoc SARS, bylo nutné nechat je v 60 ° C vodě 30 minut, v případě COVID-19 žádné Takové studie zatím nejsou.