Roušky budeme nosit i v létě: Epidemiolog řekl, kde a kdy si je budeme moci sundat

0
(0)

Dalibor , 21. 04. 2020

V době pandemie koronaviru jsou roušky nedílnou součástí našich životů. Nosit je musíme úplně všude a téměř při každé činnosti mimo domov.

Že dýchání pod nimi není úplně jednoduché, není tajemstvím, s letními měsíci by ale bylo ještě náročnější. Ale podmínky nošení roušek mohou za pár týdnů změnit.

Vládní nařízení hovoří jasně – už několik týdnů musí Češi nosit roušky, které zamezují šíření koronaviru.

Ten má celosvětově na svědomí už více než 170 tisíc životů. Teploty ale stoupají a nošení roušky začíná být pro mnohé náročné, především kvůli obtížnějšímu dýchání. Proto přibývá dotazů, kdy bude možné je sundat. Odpověď přinesl epidemiolog. Pokud se epidemiologická situace nezhorší, bude v létě možnost si za určitých podmínek roušku sundat.

„Uvědomujeme si, že to v létě bude poměrně náročné. Uvažujeme proto, že by se opatření v červnu mohlo diferencovat na podmínky, kdy bude nošení roušky povinné – například ve vnitřních prostorách. Ale venku jen za jistých okolností – například, když člověk půjde sám nebo s rodinnými příslušníky, tak ji nebude muset mít. Ale pokud se bude přibližovat k nějakým cizím osobám, tak by si ji měl nandat,“ uvedl epidemiolog.

Riziko a předpoklady

O změnách, které epidemiolog zmínil, se dá hovořit pouze v případě, že se křivka epidemie nezačne vyvíjet nežádoucím směrem. A stále budou místa, kde si roušku rozhodně budete muset ponechat. „Samozřejmě předpokládáme, že u rizikovějších provozů – jako jsou kadeřnictví a jiné, kde je těsný kontakt – bude potřeba nosit roušky dlouhodobě,“ doplnil epidemiolog.

Během května mají epidemiologové v plánu vyhodnocovat jednotlivé vlny uvolňování ochranných opatření, která jsou nyní naplánovaná se vzájemným dvoutýdenním odstupem. Už nyní mohou za určitých podmínek roušku sundat například běžci či cyklisté, musí ale u toho dodržovat odstup minimálně 2 metry od ostatních lidí.

Úplné odložení roušek se neplánuje

Pokud snad někdo doufal, že v brzké budoucnosti Češi odloží roušky úplně, s největší pravděpodobností se mýlil. V rozhovoru pro Seznam Zprávy epidemiolog Roman Prymula už dříve uvedl, že právě nošení roušek umožňuje uvolňování opatření v jiných oblastech života a fungování ekonomiky.

👍 Tento návod je užitečný