Rakovinové buňky je možné odhalit už 10 let před propuknutím nemoci. Jak je to možné?

0
(0)

Jan , 11. 12. 2020

U rakoviny se hraje hlavně o čas, aby se problematické buňky rakovinného bujení nedostaly do životně důležitých orgánů a nezačaly ovlivňovat jejich chod. Jakmile se totiž rozšíří po těle a dostanou do krevního oběhu, jde skutečně o velký problém, který ztěžuje léčbu. Klíčová je tak hlavně včasná diagnostika. Naprostou novinkou a skvělým výsledkem výzkumu, který může do budoucna hodně pomoci tak jsou krevní testy, ze kterých je možné zjistit přítomnost rakovinových buněk již zhruba 10 let před vlastním propuknutím nemoci.

Krevní zkouška mutací pro rakovinu

Rakovina jsou vlastně zmutované buňky, které se nechovají tak, jak se od nich očekává. Naopak jsou tak poškozené, že jejich jedinou činností je nekontrolovatelné množení. Pro jejich odhalení je možné využít nový test. Výsledkem tak v podstatě není to, jestli již onemocnění máte, ale hlavně zjištění, jestli máte predispozice pro rozvoj rakoviny kvůli přítomnosti více mutovaných buněk. Tento krevní test se tak dá přirovnat k detektoru kouře, který také neodhaluje přímo oheň, ale až kouř jím způsobený.

Včasná diagnostika pro efektivnější léčbu

Možnosti této výrazně včasnější a navíc poměrně rychlé diagnostiky spočívají především v případné vysoce efektivní léčbě během raných stádií nemoci. V praxi by znepokojivý výsledek tohoto základního krevního testu vedl především k důkladnějšímu sledování stavu pacienta a pravidelnému provádění dalších doplňkových testů, jestli se někde neobjevuje rakovina. Vzhledem k tomu, že příznaky rakoviny jsou velmi nespecifické a hlavně zpočátku je těžké jejich odhalení, může tento způsob poměrně výrazně pomoci.

Testy je třeba ještě zdokonalit

Test je jistě velmi pozitivní, ale aby nedocházelo k falešně pozitivním výsledkům, je potřeba ještě o trochu více zpestřit vyhodnocování. Výzkum je však na velmi dobré cestě se slibnými předpoklady do budoucna.