Rakovina štítné žlázy je zdravotní komplikací, která nepřichází z nenadání. Zaměřte se na příznaky této nemoci.

0
(0)

Dalibor , 13. 04. 2021

Jestliže se u vás projeví rakovina štítné žlázy, pak se nemusíte obávat tolik, jako například u jiných forem rakoviny. Tato nemoc se dá poměrně dobře léčit, avšak je nutné objevit tuto nemoc včas. Jaké jsou nejčastější příznaky, díky kterým diagnostikujete rakovinu včas?

Rakovinu štítné žlázy může objevit až doktor

Nejlépe vaši možnou rakovinu štítné žlázy objeví doktor při ultrazvukovém vyšetření nebo při vyšetření pomocí laboratorních výsledků. Pokud se ale chcete soustředit na nejčastější první příznaky, které vás na vyšetření k vašemu lékaři zavedou, pak zbystřete. Jsou to většinou velmi nenápadné příznaky.

Mezi ty nejčastější první příznaky patří bezesporu otoky krku, které nemají zjevnou příčinu, například kvůli angíně nebo zánětu v krku. Dalšími příznaky mohou být zvětšené uzliny na krku nebo lymfatické uzliny. Potíže s polykáním nebo bolest krku mohou být příznakem i mírnějšího nachlazení, avšak spojení s chraplavým hlasem již může značit rakovinu štítné žlázy.

Ne všechny otoky značí rakovinu

Pokud jste na vašem krku nahmatali zvětšenou uzlinu, není nutné se hned obávat nejhoršího. Zbystřete hlavně ve chvíli, kdy malou znatelnou uzlinu nahmatáte v přední části vašeho krku. Pokud je tato zvětšená uzlina teplá, pak se většinou jedná o zvětšenou štítnou žlázu, která způsobí úbytek hmotnosti nebo zrychlený srdeční rytmus. Tato forma většinou není spojená s rakovinou. Obavy se zvyšují v případě studené uzliny, která právě představuje již riziko rakoviny.

Rakovina štítné žlázy může být dědičná

Pozor si dejte hlavně v případě, že byla ve vaší rodině již rakovina štítné žlázy diagnostikována. Jedná se totiž většinou o dědičnou formu onemocnění. Rakovina štítné žlázy lze odstranit poměrně jednoduše chirurgickým zákrokem, kdy je odstraněna celý lymfatická uzlina.