Minulý rok byly moje okurky a rajčata bez škůdců. S touto zázračnou směsí je porazíte i vy.

0
(0)

Dalibor , 28. 05. 2021

Domácí rajčata a okurky jsou pýchou všech zahrádkářů, ale často je ohrožují různé choroby nebo škůdci. Použít chemii? To se nikomu z pěstitelů rozhodně na vlastní úrodu používat nechce, ale jak jinak řešit tyto obtíže při zahradničení? Řešením je efektivní, a hlavně ekologická směs, která zabrání znehodnocení zeleniny nemocí nebo škůdci. Odměnou pak budou vynikající chemicky neošetřená rajčátka a okurky v připraveném zeleninovém salátu.

Ingredience na ošetřující směs

Co budete na přípravu směsi na ošetření rostlin potřebovat? Připravte si:

  • 4 l vody,
  • 15 lžic cukru,
  • 15 g sušeného droždí.

Příprava směsi na ochranu zeleniny

Vodu zahřejte asi na 38 °C a dejte do nádoby o objemu alespoň 10 litrů. Do vody přidejte všechen cukr a připravené droždí a dobře zamíchejte. Nádoba musí být dostatečně velká, protože při kvašení může dojít k přetečení menší nádoby. Nechte fermentovat 5 hodin, ideálně přes noc, a opět promíchejte. Poté přidejte dalších 6 litrů čisté vody a smíchejte se směsí. Poté přelijte do konve nebo rozprašovače a můžete začít s ošetřením rostlin okurek a rajčat.

Dávkování

Jak postřik používat? Okurky by se měly tímto postřikem ošetřovat každých 10-12 dní, rajčata vždy po 15 dnech. Roztok lze použít také na další zeleninu. Ke každé rostlině počítejte s jedním litrem směsi, nezapomeňte postříkat také listy. U těch volte raději večerní hodiny, aby je slunce a sluneční paprsky nespálily. Po správném ošetření by nemělo dojít k poškození rostlin chorobami ani škůdci.

Mechanická ochrana rostlin

Rostliny, především sazeničky, je také vhodné chránit proti okusu slimáků a hlemýžďů pomocí vytváření cestiček z kávové sedliny, pilin nebo nadrcených skořápek od vajíček mezi sazenicemi. Suchozemští plži nesnáší také písek s hrubými částmi. Vhodné je také zasadit mezi rajčata a okurky tymián, majoránku nebo česnek. Na píďalky se připravte již na podzim lepicím pásem obtočeným okolo stromu a nechte jej u paty stromu od září až do března, kdy jej můžete bez obav sundat. Zahrada bude od škůdců dokonale vyčištěná.