"Je to jednoduché" říká nejstarší muž na světě. Prozradí vám svůj recept na dlouhověkost.

0
(0)

Dalibor , 28. 01. 2021

Téměř všichni se chceme dožít důstojného věku a i ve stáří se těšit dobrému zdraví. Průměrná délka lidského života se sice pomalu zvyšuje, i tak ale pro sebe můžeme udělat několik věcí, které nám pomohou stárnout pomaleji. Francisco Núñez Olivera zemřel 29. ledna 2018. Bylo mu tehdy úctyhodných 113 let. Jaké jsou jeho rady, jak si uchovat dobrou fyzickou i mentální kondici?

  • Žít v klidu a míru
  • Dát si denně sklenku vína
  • Jíst ty správné potraviny
  • Věnovat se fyzické aktivitě

Vyhněte se stresu a pijte víno

Dlouhověkosti se většinou těší lidé, kteří žijí doma se svou rodinou, nemusí se příliš stresovat a ideálně jsou obklopeni přírodou a venkovským prostředím. Stejně tomu bylo i u Francisca. K tomu si denně dopřával sklenku vína, ať už bylo bílé, růžové, červené či šumivé.

Do svého jídelníčku Francisco zařadil spoustu zeleniny. Většinu z ní si dokonce sám vypěstoval na zahradě. Zeleninu si dopřával syrovou nebo dušenou, nebo také i ve formě vývaru. K tomu často konzumoval rybí maso a měkkýše, případně si pochutnal i na jiném dušeném masu. Základem je, aby pokrm byl nutričně hodnotný a neztrácel při přípravě zbytečně vitamíny.

Mléčné výrobky a ořechy konzumujte každý den

Každý den Francisco jedl jogurty a jiné mléčné výrobky. Rád také každé ráno posnídal hrst ořechů a sklenici mléka. Mléčné výrobky a ořechy by obecně neměly chybět ve vyvážené stravě, pomoci nám ale mohou i k dlouhověkosti. V dnešní době lze konzumovat i mléka sójová, ořechová a další.

Udržujte své tělo aktivní. Věnujte se sportu, cvičení, případně dlouhým procházkám. Najděte si takovou aktivitu, která vás bude bavit a kterou budete moci provozovat každý den. Ačkoliv dnes už není běžné pracovat na poli, jednou z věcí, které Francesco prosazoval, byla i tvrdá a náročná práce. Tvrdil, že je nutné své tělo po fyzické stránce zesílit, většinu dne nesedět a nebýt jen uvnitř domu, ale vyrážet také často ven na čerstvý vzduch.