Rada k nezaplacení, co máte udělat s kvetoucí levandule: Dejte jí do tohoto a zapomeňte na spousta potíže

0
(0)

Dalibor , 26. 06. 2020

Pokud vám v zahradě kvete levandule, nebo máte doma sušené kytičky, toto je úžasný způsob, jak je využít. Stačí je zalít obyčejným octem a nechat louhovat.

Po třech týdnech budete mít úžasného pomocníka do domácnosti.

Já si už život bez levandulového octa ani neumím představit a to hlavně v létě. Doporučuji i maminkám s malými dětmi, i těm, kteří mají domácí mazlíčky. Je to opravdu levný přírodní zázrak.

Potřebujeme:

  • ocet
  • květiny levandule
  • pohár nebo láhev

Postup:

Čistou láhev naplníme sekanými květy levandule, které jsme sesbírali na poledne slunečného dne. Zalijeme octem a necháme louhovat při pokojové teplotě asi 3 týdny. Potom přecedíme přes plátno a přidáme ještě 2-3 čerstvé květiny do scezeného octa. Během louhování pravidelně protřepáváme. Pokud nemáte čerstvou levanduli, stačí použít i sušenou, ale čerstvá je lepší.

Sbohem zatuchlé ručníky a zapách z pračky

Stačí přidat 1/4 šálku octa do dávkovače aviváže. Levandulový ocet změkčí a dokonale vyčistí prádlo, kromě toho má i antibakteriální účinky. Pokud chcete ještě podtrhnout její vůni, přidejte i pár kapek esenciálního oleje, ale není to nutné. Používám na barevné prádlo a extra výborný je tento prostředek na froté ručníky.

Sem tam střiky tento ocet i do skříně, odehnat tak moli a osvěžíte prádlo (octové vůně se netřeba bát, rychle se vypaří).

Když jste nestihli vyžehlit a třeba odstranit zápach

Pokud jste nestihli vyžehlit prádlo, nebo potřebujete rychle odstranit zápach, nastříkejte na prádlo tento ocet a nechte uschnout na čerstvém vzduchu (na ramínku). Prádlo je krásně rovné a voňavé. Já používám hlavně na barevné prádlo.

Sprej proti blechám a klíšťatům 

Věděli jste, že levandule odpuzuje blechy a klíšťata? Jednoduše jen promíchejte stejný díl levandulového octa a vody a dejte do láhve s rozprašovačem. Pokud přidáte i pár kapek eukalyptového nebo mátového olejíčku, repelent bude ještě silnější, ale já to nechávám jen takto. Dobře protřepejte a nastříkejte na srst pejska (nikdy ne do očí) vždy, když půjdete do přírody či na vycházku. Repelnet funguje i proti blechám.

Levandulový ocet na proplachování vlasů - pro krásu a proti vším

Používám 1 díl tohoto octa a 2 díly vody, na oplachování vlasů po koupání. Vlasy jsou krásně lesklé a mnohem méně se lámou. Navíc perfektně to odstraní mastný kondicionér a šampon z vlasů. Nejde však jen o estetický aspekt, jde io výbornou podporu, pokud vám děti přinesly ze školy domů vši. Tehdy se může použít koncentrovanější roztok k oplachování vlasů.

Perfektně čisté okna a neviditelná síťka proti mouchám

Používám: 1 díl octa, 1 díl vody a špetku kukuřičného škrobu. Kromě krásného lesku a aromata máte postaráno io neviditelnou ochranu před mouchami a komáry. Prostředkem dobře přetřete i rámy oken. Okna jsou čistší déle a nakonec je stačí jen vyleštit novinovým papírem, švédské utěrky nepoužívám.

Přidejte si ho koupele, nebudete litovat

Do vody si přidávám 1/2 šálku levandulového octa a 2 lžičky Epsomskej soli (nebo mořské soli). Jde o výborný prostředek k relaxaci, ale také úžasnou ošetřující kúru pro vaši pokožku. Pokud trpíte ekzémem, záněty, vyrážkou nebo jinými problémy, doporučuji vyzkoušet. Má to opravdu blahodárné účinky a rychle zklidní podráždění.

Repelnet proti komárům vhodný i pro miminka

Právě levandulový ocet jsem našla jako nejvhodnější přírodní alternativu k chemickým přípravkům nebezpečným pro děti. Můžeme s ním potírat sebe, miminko jen na oblečení a kočárek (ne na pokožku miminka). Mouchy a komáři mu dají pokoj.

Do salátu a jídel

Levandulový ocet se dá použít i do salátů, kde je vynikající alternativou normálnímu octa. Pokud ho chceme použít tímto způsobem, louhujeme v něm i stroužek česneku a černé kuličkové pepř, bude mít vynikající chuť.
Celý dům čistý za pár centů
Přidejte do vody, se kterou čistíte domácnost. Já používám hlavně na koupelnu a podlahu. Jde io výborný způsob, jak osvěžit vzduch v domě a zbavit se pavouků a odehnat myši či jinou havěť z vaší domácnosti. Levandule jim nevoní a v kombinaci s octem už vůbec!