Proč ženy potřebují více spánku než muži a proč je kvalitní spánek tak důležitý?

0
(0)

Dalibor , 31. 10. 2020

Kvalitní spánek má pro náš život důležitý význam. Odborné studie ukazují, že pokud dlouhodobě špatně spíme, projeví se tento problém v mnoha oblastech našeho života, a to nejen například na naší náladě, výkonnosti či aktivitě, ale také na našem zdraví. S dlouhodobým nedostatkem spánku totiž souvisí vznik takových nemocí, jako jsou cukrovka, vysoký tlak, kardiovaskulární choroby či rakovina. Většinou se jako dostatečně dlouhá doba spánku, kterou náš organismus potřebuje, uvádí sedm až osm hodin. Možná vás překvapí, že ženy obecně potřebují spát o něco déle než muži.

Důvodem je multitasking

Výzkumy prováděné americkým Centrem pro výzkum spánku tuto potřebu o něco delšího spánku dávají do souvislosti s tím, že ženský mozek během dne spotřebovává více energie než ten mužský, neboť ženy jsou často schopné dělat hned několik činností najednou, což je pro mozek náročnější. Ten poté potřebuje na svou regeneraci během noci přibližně o dvacet minut spánku více. Obecně platí, že čím více během dne zatěžujeme, například při zaměstnání, náš mozek, tím více času mozek, přesněji mozková kůra, pak potřebuje na regeneraci během hluboké fáze spánku. Z tohoto důvodu tak mají manažeři, kteří celý den řeší organizaci práce a další problémy, mnohdy větší potřebu spánku než lidé manuálně pracující.

Výzkumy, které se spánkem souvisejí, také upozorňují na to, že aby byl spánek pro náš organismus skutečným přínosem, musí být kvalitní. To znamená, že se během něj člověk musí zcela uvolnit a dostat se právě až do hluboké fáze spánku, jen tak se budete ráno cítit nejen odpočatí, ale váš mozek bude rychleji reagovat a vy si následně budete i lépe pamatovat potřebné věci.

Tipy na zlepšení kvality spánku

Nekvalitní spánek má velký vliv nejen na naše soustředění, kdy se jeho vlivem nejsme schopni dobře a dlouhodobě soustředit na práci či na studium, ale zároveň je problém nekvalitního spánku často považován i za jednu z hlavních příčin dopravních nehod. S nedostatečným a nekvalitním spánkem jdou ruku v ruce také výkyvy nálad, podrážděnost či naopak apatičnost. V neposlední řadě může být chronická únava spojená s problémy se spánkem důvodem vzniku určitých psychických problémů, jako jsou například deprese.

Odborníci přišli s několika radami, které vám mohou pomoci nejen s tím, abyste například po ulehnutí do postele rychleji usnuli, ale také s tím, aby váš spánek byl pro váš organismus přínosný. Jedním z velmi častých doporučení je alespoň dvě hodiny před tím, než jdete spát, omezit používání mobilního telefonu, počítače i sledování televize. Důvodem je modré světlo, které tyto přístroje vyzařují a které má na spánek negativní vliv. Další rady se týkají lehké večeře alespoň hodinu před spaním, poslechu klidné hudby či provádění relaxačního cvičení na uvolnění mysli.