Nejlepší tipy od profesionální zahradnice: pokud mám černají růže, nebo mají skvrny, měli byste udělat toto.

0
(0)

Dalibor , 09. 04. 2021

Růže patří u nás v Česku mezi nejoblíbenější keře, které vídáme na zahradách nejčastěji. Existují různé druhy růží, například čajohybridy, pnoucí, floribundy a mnoho jiných. Na zimu se tyto keře zazimovávají, ale může se stát, že po odkrytí na jaře jsou výhonky a stonky růží pokryté černými skvrnami nebo se dokonce mohou vyskytnout zčernalé celé spodky jednotlivých stonků až po kořen. Co v takové situaci dělat?

Růže zmrzla

Jestliže keř růže špatně zazimujete, může zmrznout, a právě mráz může způsobit černání větviček. Pokud však není černá celá spodní část růže, ale jsou zmrzlé jen některé výhonky nebo se objevily pouze černé skvrny, rostlinu lze zachránit.

Hniloba a plíseň

Skvrny mohou souviset i s hnilobou nebo plísní. A to proto, protože jste růži poskytli příliš těsné zazimování a déšť či rozpuštěný sníh neměl možnost odplavení či vsakování se hlouběji do země. To je jedna z možností. Další možností je infekční rakovina stonků, kterou poznáte podle černých skvrn s červeno-hnědým okrajem. Takové skvrny pronikají hluboko do struktury větve. Bohužel na takovou nemoc růží neexistuje lék. Nejvhodnější bude tomuto problému předcházet. A to tak, že přes zimu budete růži větrat. Nesmí ale být méně než mínus pět stupňů a také nesmí být sněhová pokrývka. 

Co dělat s černými výhonky

Pokud zjistíte, že je růže napadená rakovinou, dejte ji okamžitě pryč a spalte ji nebo se bude infekce šířit dál. Pokud najdete pouze jeden flíček této infekce, můžete zkusit zasáhnout. K ošetření si pořiďte 1% roztok síranu měďnatého, který smícháte do vody. Nejlepší bude, pokud síranem měďnatým ošetříte růže preventivně, a to každé jaro. Smíchejte 3% roztok síranu a nastříkejte ho nad pupeny. Také nezapomínejte růže po odkrytí na jaře prořezávat, ale až tři až čtyři dny po odkrytí. Je také třeba růže hnojit komplexním hnojivem, jako je DCM a jiné.