Proč většina rostlinných olejů vede k rakovině a čím je nahradit

0
(0)

Dalibor , 07. 01. 2020

Tuky v potravě jsou důležitou složkou zdravé stravy, ale tajemství se ukrývá v detailech. Nesmírný rozdíl může způsobit druh tuků, které si vybíráte.

Jedním z jednoduchých způsobů pro zlepšení vašeho zdraví a snížení rizika chronického onemocnění je nahrazení nebezpečných olejů zdravými tuky.

Smutné, přímo ironické na tom je, že k onemocněním nejvíce přispívají tuky, o kterých nám říkají, že jsou nejzdravější a naopak.

K nejhorším druhům tuků, jaké můžete konzumovat, patří rostlinné oleje, například kukuřičný, sojový, slunečnicový a řepkový. Čili oleje nacházející se ve většině zpracovaných potravin a jídel v restauracích.

Podle zprávy " Trendy USA v potravinové dostupnosti " Ministerstva zemědělství USA z roku 2017, konzumace nasycených živočišných tuků jako jsou máslo, sádlo a hovězí lůj klesla v období let 1970 až 2014 o 27%, zatímco konzumace rostlinných olejů o 87% vzrostla.

Konkrétně o pozoruhodných 248% vzrostl příjem salátových a kuchyňských olejů.

Z mého pohledu jsou ze všech nejnebezpečnější zpracované rostlinné oleje bohaté na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které si vybírají na lidském zdraví ještě vyšší daň než kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (vysoce fruktózový sirup z kukuřičného škrobu).

Rostlinné oleje se spojují nejen s chorobami srdce, gastrointestinálními onemocněními (jako je nemoc dráždivého tračníku) a zánětlivými stavy (jako je artritida), ale také s rakovinou, zejména s neuroblastomem, rakovinou prsu, prostaty, tlustého střeva a plic.

Rostlinné oleje - skrytá příčina rakoviny

V článku v časopise Medium z 8. listopadu 2019 se hovoří o vědeckém pozadí rostlinných olejů a o tom, co je dělá karcinogenními.

 

konkrétně:

"Existují dvě třídy PUFA: omega-6 a omega-3. Ačkoliv jsou svou funkcí rozdílné a nezaměnitelné, tyto dvě třídy se neustále zapojují do aktu metabolického vyvažování, pretláčajúc se a natahující v souboji o absorpci v těle.

Na samotných omega-6 PUFA není nic špatného: potřebujeme jejich ... pokud jsou omega-6 mastné kyseliny pro zdraví důležité, tak nedává smysl, že mohou také způsobovat rakovinu ...

Proto jsou vědci přesvědčeni, že na vině nejsou samotné omega-6 mastné kyseliny. To, co není v pořádku a způsobuje škodu našim tělům, je nerovnováha mezi těmito dvěma skupinami PUFA.

Vyvinuli jsme se a geneticky se přizpůsobily stravě, která poskytuje víceméně stejné množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin ...

Při industrializaci naší stravy a obrovských množstvích rostlinných kuchyňských olejů, které do ní jdou, se však poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin nesmírně posunul a my konzumujeme až 25krát více omega-6 než omega-3 mastných kyselin ...

To nemůže nemít důsledky a ono jejich opravdu má: experimentální údaje podporují teorii, že na vznik nádoru ovlivňuje právě tato vychýlena rovnováha mezi dvěma druhy PUFA. "

Jak vychýlené poměry PUFA vedou k rakovině

Souvislost s rakovinou se zkoumá i ve studii z roku 2016, nazvané " Role stravy, bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, při vzniku rakoviny ", která poukazuje na to, že "omega-6 a omega-3 PUFA často vzájemně soupeří o metabolismus a působí antagonisticky. "

Vaše tělo metabolizuje omega-3 a omega-6 PUFA na eikosanoidy, což jsou látky podobné hormonům a obecně platí, že omega-3 eikosanoidy jsou protizánětlivé, zatímco omega-6 eikosanoidy mají prozánětlivé účinky.

Částí přínosu omega-3 mastných kyselin je, že blokují prozánětlivé účinky omega-6 eikosanoidů.

Jak je uvedeno ve výše citované studii z roku 2016, " několik studií demonstrovalo, že omega-6 PUFA způsobují progresi při určitých druzích rakoviny ", zatímco " omega-3 PUFA mají při určitých druzích rakoviny léčivou roli ".

Tabulka číslo 1 v té studii uvádí osm známých mechanismů, kterými omega-3 nenasycené mastné kyseliny snižují vaše riziko rakoviny.

Bylo například prokázáno, že omega-3 nenasycené mastné kyseliny potlačují inzulínu podobný růstový faktor (IGF) a tlumí receptory růstového faktoru, zainteresované do rakoviny.

Omega-3 mastné kyseliny také omezují angiogenezi a mezibuněčnou adhezi, zlepšují strukturu a činnost buněk, potlačují zánět (který je charakteristickou známkou rakoviny) a způsobují apoptózu (buněčnou smrt) rakovinných buněk.

Tabulka č. 2 v téže studii uvádí pronádorové mechanismy omega-6 mastných kyselin.

Jde například o:

  • vytváření reaktivních druhů, poškozujících DNA
  • epoxidácia 17-β-estradiolu, což pak vytváří karcinogenní složku
  • zvýšení genotoxických účinků dalších složek

Jak bylo vysvětleno v knize od Dr. Mercolu "Superpalivo", kterou napsal společně s Jamesem DiNicolantoniom, Pharm.D., Omega-6 mastné kyseliny také potlačují kardiolipín, důležitou složku vnitřní membrány vašich mitochondrií, které pro své správné fungování potřebují být nasycené DHA.

Kardiolipín se dá přirovnat k poplašnému buněčnému systému, který signální kaspázy-3 spouští apoptózu (buněčnou smrt), když se s buňkou něco děje.

Když není kardiolipín nasycený DHA, nemůže signalizovat kapsázu-3 a tak nedochází k apoptóze. V důsledku toho mohou pokračovat v růstu dysfunkční buňky, které se mohou změnit na rakovinové.

Rostlinné oleje dopomáhají k prakticky všem chronickým onemocněním

Rakovina není ani zdaleka jediným zdravotním rizikem, souvisejícím s rostlinnými oleji. Jak již bylo zmíněno, dopomáhají k prakticky všem chronickým onemocněním tím, že vychylují z rovnováhy váš poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Vaše riziko onemocnění však ovlivňují i ​​jinak.

Důležité je vědět, že rostlinné oleje se při zahřívání rozkládají, vytvářejíc extrémně škodlivé produkty, například cyklické aldehydy.

Ty jsou příčinou oxidované lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL), který má souvislost s chorobou srdce. Síť také tau-protein a vytvářejí neurofibrilárne splítky čímž přispívají ke vzniku neurodegenerativních onemocnění.

Jak ve své knize " Hluboká výživa: proč vaše geny potřebují tradiční jídlo " vysvětluje Dr. Cate Shanahanová pro pochopení toho, jak tuky v potravě ovlivňují vaše zdraví, potřebujete porozumět tomu, jak tuky oxidují.

Omega-6 PUFA nacházející se v rostlinných olejích mají vazby, které velmi rychle podléhají zkáze a reagují s kyslíkem, vytvářejíc tak kaskádu volných radikálů, měnící normální mastné kyseliny ve vašem těle na nebezpečné vysokoenergetické molekuly, které se prohánějí nahoru-dolů, způsobujíc podobnou pohromu jako radiace.

Navíc mnohé dnes vyráběné rostlinné oleje - zejména kukuřičný a sójový - jsou geneticky upravované a významným zdrojem vystavení herbicidu glyfosátu, který se také dává do souvislosti s poškozením střeva a dalšími zdravotními problémy.

Shanahanovej kniha také líčí nebezpečí 4-hydroxynonenalu (4HNE), vznikajícího při zpracování většiny rostlinných olejů.

4HNE je vysoce toxický, zejména pro vaše střevní bakterie a jeho konzumace se dává do souvislosti s obezogénnou rovnováhou střevní flóry. Způsobuje cytotoxicitu a poškození DNA a podněcuje kaskády volných radikálů, které poškozují membránu mitochondrií.

Jak uvedla Shanahanová v našem interview z roku 2017, zveřejněném v článku "Potravinové tuky - dobrý, špatný a ošklivý":

"Nemůžete vymyslet lepší dopravní prostředek pro toxin, který bude pomalu, možná v průběhu 10, 20 let ničit vaše zdraví, v závislosti na genetiky kapacity vašeho antioxidačního systému."

Shanahanová také uvádí, že odpovědí není ani organický rostlinný olej, protože 4HNE se vyskytuje dokonce i v oleji z organicky pěstovaných rostlin.

Je to přirozený vedlejší produkt rafinace a zpracování oleje, bez ohledu na to, jaký zdravý původně olej byl.

Omega-6 mastné kyseliny, nacházející se v rostlinných olejích, také poškozují endotel (buňky, tvořící výstelku vašich krevních cév), umožňujíc tak částicím LDL a lipoproteinu o velmi nízké hustotě (VLDL) pronikat do subendotelu.

Řečeno jinak, tyto oleje se vám začlení do buňky a membrán mitochondrií a když tyto membrány naruší, vytváří se prostor pro celou řadu zdravotních problémů.

Také dělají buněčné membrány méně tekutými, což má vliv na dopravců hormonů v buněčné membráně, zpomaluje to rychlost vašeho metabolismu a brání odstraňování stárnoucích buněk - buněk starých, poškozených nebo zmrzačených, které ztratily schopnost reprodukovat se a vytvářejí zánětlivé cytokiny, velmi urychlující nemoc a stárnutí .

Rostlinné oleje také obírají vaši játra o glutathion (který vytváří antioxidační enzymy), čímž snižují vaši antioxidační obranyschopnost a tlumí delta-6 desaturázy (delta-6), enzym, který se ve vaší játrech účastní přeměně omega-3 kyselin s krátkým řetězcem na omega-3 kyseliny s delším řetězcem.

Pro ochranu svého zdraví se zaměřte na poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin

Omega-3 mastné kyseliny mořského původu jsou jedny z nejdůležitějších tuků v lidské stravě, protože kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) jsou vlastně klíčovými stavebními prvky buněk, včetně vašich mozkových, a nikoli pouze prostým palivem.

Pokud nemáte dostatek DHA a EPA, tak je vážně narušena schopnost vašeho těla opravovat a udržovat zdravé buněčné struktury.

Klíčem, který mnozí přehlížejí, je důležitost dosažení správného poměru omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Jednoduché přidání většího množství omega-3 kyselin stačit nemusí, pokud zároveň nepodniknete kroky na výrazné snížení svého příjmu omega-6 mastných kyselin. A hlavním zdrojem jsou rostlinné oleje.

Jak je uvedeno ve studii "Důležitost poměru omega-6 a omega-3 esenciálních mastných kyselin" z roku 2002:

 "Nadměrné množství omega-6 polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a velmi vysoký poměr omega-6 / omega-3, nacházejících v současné západní stravě, přispívají k patogenezi mnoha onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, rakovina a zánětlivé a autoimunitní onemocnění, zatímco snížené hladiny omega-3 PUFA (nízký poměr omega-6 / omega-3) mají potlačující účinky.

V druhotné prevenci kardiovaskulárního onemocnění se poměr 4: 1 spojoval se 70 procentním poklesem celkové úmrtnosti. Poměr 2,5: 1 snížil množení rektálních buněk u pacientů s rakovinou tlustého střeva, zatímco poměr 4: 1 při stejném množství omega-3 PUFA žádný efekt neměl.

U žen s rakovinou prsu se nižší poměr omega-6 / omega-3 spojoval se sníženým rizikem. Poměr 2 - 3: 1 potlačoval zánět u pacientů s revmatickou artritidou a poměr 5: 1 měl prospěšný účinek u pacientů s astmatem, zatímco poměr 10: 1 měl opačné důsledky.

Tyto studie naznačují, že optimální poměr se může měnit podle uvažované choroby. To je v souladu s faktem, že chronická onemocnění jsou multigénne a multifaktorovou.

Proto je docela možné, že terapeutická dávka omega-3 mastných kyselin bude záviset na stupni závažnosti onemocnění, vyplývajícího z genetické predispozice.

Při snižování rizika mnoha chronických onemocnění s vysokým výskytem v západních společnostech je více žádoucí nižší poměr omega-6 / omega-3 mastných kyselin ... "

Jelikož tyto oleje obsahuje většina zpracovaných potravin a jídel v restauracích, odstranit je ze své stravy znamená vzdát se zpracované stravy a restauračních jídel a vařit od píky s použitím zdravějších kuchyňských tuků.

Omega-6 mastné kyseliny sice potřebujete, ale měly by být v nezpracované formě, nikoli průmyslově vyráběné rostlinné oleje. Dobrými zdroji jsou celé, syrové semena rostlin a stromové ořechy.

Nejzdravější tuky na vaření

Ačkoli to složité spočívá v detailech a ty mohou být komplikované, nejjednodušším způsobem, jak pochopit, z čeho sestává zdravá strava, je vrátit se v duchu o nějakých sto let zpět a zamyslet se nad tím, jaká byla strava tehdy a jak se připravovala.

To, o co vám jde, je skutečná strava - nezpracované potraviny, které mají co nejblíže k přírodnímu stavu. Obzvláště důležité to možná je, když jde o tuky.

Doporučujeme: Přírodní léčba vysokého krevního tlaku

I zde může při snížení zánětu a poškozováni mitochondrií a buněk velmi pomoci, když vyřadíte rostlinné tuky a všechny jídla s nimi připravované.

Ochrání vás to před celou řadou běžných zabijáků, včetně rakoviny. A co se týká toho, čím rostlinné oleje nahradit, mezi vaše nejzdravější volby patří:

1. Vepřové sádlo z organicky chovaných zvířat - Analýza více než 1000 syrových potravin z roku 2015 zařadila surový separovaný vepřový tuk, známý také jako vepřové sádlo , na 8. místo ze 100 nejzdravějších potravin.

V masti se nacházejí různé živiny jako vitamin D, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, mononenasycené tuky (stejné jako se nacházejí v avokádu a v olivovém oleji) nasycené tuky a cholin.

2. Kokosový olej je dalším skvělým kuchyňským olejem, plným zdravotních benefitů.

3. Olivový olej - Pravý olivový olej obsahuje zdravé mastné kyseliny, které vám mohou pomoci snížit riziko srdečního onemocnění.

Ačkoli standardní doporučení zněla vyhýbat se používání olivového oleje na vaření a používat ho jen studený, nedávný výzkum, v němž porovnávali 10 oblíbených kuchyňských olejů této řadě protiřečí, dokazoval, že extra panenský olivový olej ve skutečnosti dosáhl nejlepší výsledky tak v oxidační stabilitě, jako iv absenci vytvářených škodlivých složek při zahřátí.

Na místě je však varování: Existuje velké množství nepravých olivových olejů, proto je důležité prověřit si své zdroje.

Mnohé jsou falšované levnými rostlinnými oleji či oleji nevhodnými pro konzumaci lidmi, které v mnoha ohledech škodí lidskému zdraví.

Více informací naleznete v článku " Falešný olivový olej je všude: Takto rozlišíte pravý od nepravého ", kde se tomuto tématu věnujeme do hloubky.

4. Organické máslo (nejlépe vyrobené z mléka organicky pasoucích krav) namísto pomazánek z margarínu a rostlinného oleje.

Máslo je zdravá přírodní potravina, které se dostalo nezasloužené kritiky.

5. Ještě lepší je organické ghee, když odstraníte mléčnou sušinu, se kterou mají mnozí problémy - ghee je čistý tuk bez sacharidů, který osobně používám i já.

Nejlepším způsobem jeho přípravy je vložit jej ve skleněné nádobě do sušičky a pro zachování kvality zahřát na teplotu maximálně 37,7 ⁰C.

Mléčnou sušinu můžete odstranit skleněnou kuchyňskou pipetou. Získané ghee už ani nemusíte chladit v chladničce, protože vydrží celé týdny při pokojové teplotě.

Pro doplnění svého příjmu zdravých tuků rozhodne jezte syrové tuky, jako například avokádo, syrové ořechy, syrové mléčné výrobky a olivový olej.

Zvyšte také svůj příjem omega-3 mastných kyselin živočišného původu, konzumací většího množství sardinek, ančoviček (sardelí), makrel, sleďů či volně žijících aljašských lososů, nebo užívejte doplněk s krilovým olejem.