Proč ve středním věku trpíme krizí?

0
(0)

Dalibor , 19. 10. 2022

Koneckonců, pokud se blížíte padesátce, může existovat důvod, proč si pořídit sportovní vůz svých snů.

Vědci nyní tvrdí, že "krize středního věku" je skutečná, a to po prostudování údajů o tomto známém přechodném období u tisíců lidí všech věkových skupin.

Zjistilo se, že pracovní stres dosahuje vrcholu kolem 45. roku života, kdy se lidé cítí "přepracovaní na pracovišti".

S dosažením obávaného věku se také zvýšila míra nespavosti, bolestí hlavy, úzkosti a deprese.

Střední věk

To vedlo vědce k závěru, že "ve středním věku mnoha lidí se zřejmě děje něco zásadního".

Vědci označují za "znepokojivý paradox" skutečnost, že tyto pocity se objevují v době, kdy by lidé měli být teoreticky šťastnější, protože jsou na tom platově nejlépe a mají málo zdravotních problémů.

Autoři studie, ekonomové z Velké Británie, USA a Singapuru, uvedli, že tento jev lze částečně přičíst lidem, kteří mají pocit, že se jim nepodařilo dosáhnout klíčových životních cílů.

Nemyslí si, že by za to mohly děti, protože jak ti, kteří se stali rodiči, tak bezdětní lidé ve věku 40 až 50 let zažívají ve středním věku podobné pocity.

Vědci shromáždili údaje o tisících lidí v zemích, jako je Velká Británie, USA a Austrálie.

Studovali také několik desetiletí záznamů o zdraví a blahobytu

Zjistili, že u všech rizikových faktorů existuje "hrbovitý" vzorec, kdy lidé ve věku 40 a 50 let častěji uváděli psychické potíže a neštěstí než lidé mladší a starší.

"Střední věk je obdobím, kdy lidé páchají sebevraždy, mají problémy se spánkem, trpí klinickou depresí, obtížně se soustředí, zapomínají, cítí se utlačováni v práci, trpí vysilujícími bolestmi hlavy a rozvíjí se u nich závislost na alkoholu," uvádějí autoři.

K tomu dochází navzdory skutečnosti, že tito lidé by se podle statistik měli těšit nejvyšším příjmům svého života a zároveň nemají zdravotní problémy způsobené stárnutím.

"Zdá se, že ve středním věku mnoha lidí se něco zásadního pokazilo"

Lidé ve středním věku mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět depresí, než lidé starší 60 let a mladší 25 let.

Bylo zjištěno, že riziko sebevraždy vrcholí kolem 50. roku věku, i když autoři poznamenali, že u žen k tomu může dojít o něco dříve.

Ve stejném věku také vrcholí počet hospitalizací pro poruchy spánku a respondenti uvádějí méně hodin spánku, a to i ti, kteří nemají děti.

Jiná studie, které se zúčastnilo 18 000 dospělých, zjistila bolesti hlavy, kvůli nimž pacienti nemohli vykonávat žádnou činnost, deprese a úzkostné stavy, které rovněž vrcholily ve středním věku.

Psychologický jev

Autoři nedokážou přesně říci, co krizi středního věku způsobuje nebo vyvolává, a zdůrazňují, že "tomuto psychologickému jevu stále ještě mnoho nerozumíme".

Předchozí výzkumy ukázaly, že šimpanzi a orangutani trpí ve středním věku určitými psychickými problémy, což naznačuje, že u primátů existuje nějaký biologický spouštěč krize středního věku.

Jiné studie došly k nadějnějším závěrům, že "je to krize, ta přejde".

Studie z roku 2020 zjistila, že po krizi středního věku se s přibývajícím věkem štěstí vrací a že lidé po sedmdesátce jsou stejně šťastní jako ve dvaceti.

Termín "krize středního věku" pochází od kanadského psychoanalytika Elliotta Jaquese, který ji v roce 1965 popsal jako období, kdy se člověk bolestně vyrovnává s jistotou smrti.

Zdroj: giatros-in.gr