Proč byste měli spát pod těžší peřinou? Pomůže to tělu k lepšímu zdraví

4.8
(54)

Dalibor , 21. 12. 2019

Posledním módním trendům je, že lidé vyhledávají lehké peřiny z prachového peří nebo lehkých umělých materiálů. Ukazuje se však, že právě ty pokrývky, které váží více, mají na tělo lepší vliv z hlediska zdravotních přínosů.

Zdraví a spánek

Poměrně živá diskuse se zvykne vést ohledně toho, na čem spíme, ale už ne pod čím spíme. Důležité jsou však obě aspekty.

Usínání v správných podmínkách zajistí, že váš spánek bude kvalitní, tělo se správně zregeneruje a vy se ráno vzbudíte nedolámaní a čerství.

Těžší přikrývky

Váha přikrývky nebo přikrývky slouží jako dotyková terapie. Matrace jsou obvykle navrženy tak, aby rovnoměrně rozložily tělesnou váhu. Pokud jste však během noci přikrytý těžším přikrývkou, jednotlivé body na těle jsou stimulovány, což pomáhá tělu lépe relaxovat, cítit se "uzemněny" a také bezpečnější.

Klinické studie ukazují, že při stimulaci těchto bodů mozek začne do těla uvolňovat serotonin. Jde o mozkový neurotransmiter, známý také jako "uklidňující hormon". Kromě zlepšování kvality spánky má serotonin i další funkce, například zlepšování paměti a kognitivních funkcí mozku.

Pomoc při onemocnění:

  • Parkinsonově chorobě
  • Alzheimerově chorobě
  • bipolární poruše
  • ADHD
  • autismu
  • poruchách spánku
  • menopauze
  • jakémkoli druhu úzkosti
  • Zmírňování úzkostných stavů vede ke zlepšování psychiky při depresích, různých traumatech či dokonce stimuluje detoxikační mechanismy těla.

Toto jsou důvody, proč je používání těžších přikrývek stále více populárnější.

Kromě klasických těžších přikrývek se dnes už i vyrábějí speciální pokrývky, které mají váhu rovnoměrně rozdělenou do menších oddělených části, aby se váha nepřeváděla z jedné části do druhé.

Přínosy těžkých přikrývek

V roce 2014 byla publikována zajímavá studie v žurnálu Pediatrie, kde 63 dětí ve věku od 5 do 16 let spávali během 12 až 16 týdnech buď pod klasickým přikrývkou nebo pod těžším přikrývkou. Po ukončení uběhnutí první fáze si obě skupiny přikrývky vyměnili a dále takto spali 2 týdny. Rodiče i děti uváděly, že na spaní preferovali těžší přikrývka.

Jak je správně používat?

Pokrývka se zvýšenou hmotností by měla vážit od 7 do 14 kg - pro děti lehčí, pro dospělé těžší. Pokud si nejste jisti, můžete se o jejich používání poradit i se svým lékařem, (pokud o tom již slyšel), případě s terapeutem, který s nimi má zkušenosti. Jejich používání se nedoporučuje pokud trpíte respiračními nebo srdečně-cévních onemocnění.