Proč nás při onemocnění bolí celé tělo i na místech kde není problém?

0
(0)

Dalibor , 17. 10. 2022

Nemoc není nikdy příjemná zkušenost. Nicméně, už jste někdy onemocněli virovou infekcí a pocítili neobvyklou bolest v části těla, o které si myslíte, že by vás opravdu neměla bolet?

Můžete mít pocit, že je vaše kůže citlivá na dotek, nebo vás mohou bolet zuby. Ale proč se to děje?

Především, proč můžete cítit bolest na jiných místech, když jste nemocní?

"Když se nakazíte virem, váš imunitní systém reaguje, aby chránil vaše tělo. Začíná zánět a bolest je jedním z klíčových příznaků tohoto zánětu," říká doktorka Franziska Denková, docentka na Kings College London, která se zabývá výzkumem bolesti.

"Bolest je způsobena tím, že nervy v těle vycítí, že imunitní buňky jsou aktivní, a že je tedy vaše tělo napadeno. Nervy reagují tím, že vysílají signály do mozku, abyste odpočívali a příliš se nehýbali, dokud imunitní systém neudělá svou práci a zánět se nezmírní," dodává.

Jedním z běžných příznaků chřipky je "tupá" bolest celého těla, která ztěžuje i sezení v posteli. Během nemoci chce imunitní systém zasáhnout a bránit tělo před viry a bakteriemi.

Během obrany bojují bílé krvinky proti infekci. Tento pocit bolesti ve svalech je obvykle způsoben zánětem. A i když se vám to nemusí líbit, je to často dobré znamení, že se vaše tělo "brání".

Proč vás bolí zuby, když jste nemocní?

Na obou stranách úst jsou horní stoličky. Tyto zuby se nacházejí těsně pod čelistními dutinami. Když jsou tyto dutiny plné, mohou způsobovat tlak, který následně způsobuje bolest horních stoliček, protože nervy v zubech jsou velmi citlivé. Bolest se bohužel může na chvíli zhoršit, když zakašlete nebo kýchnete.

Proč může bolet vnitřní strana rukou?

Lymfatické uzliny jsou důležitou součástí imunitního systému. Jsou to malé struktury ve tvaru fazolek, které filtrují látky procházející lymfatickou tekutinou. To jim umožňuje zachycovat bakterie, viry a další původce nemocí. Když jste nemocní, tyto uzliny často zduří a mohou být citlivé na dotek a způsobovat mírnou bolest.

Lymfatické uzliny se nacházejí po celém těle a lze je nalézt na krku, pod bradou, v podpaží a v tříslech.

Tyto otoky se často zmenšují při zotavování z virové infekce, nicméně v případě, že lymfatické uzliny zůstávají zduřelé delší dobu, měl by je zkontrolovat lékař.

Proč vás mohou bolet varlata, když jste onemocněli virovou infekcí?

Varlata jsou zajímavý orgán velikosti dvou velkých oliv, který visí stranou od těla, aby zůstal chladnější. Některá virová onemocnění, jako je COVID-19 a příušnice, mohou způsobit bolest varlat jako zvláštní vedlejší účinek.

Zánět nadvarlete mohou způsobit také některé pohlavně přenosné choroby, například kapavka a chlamydie. K tomu dochází při zánětu trubice v zadní části varlete (která ukládá a přenáší spermie).

Mohou však existovat i jiné důvody, proč mohou varlata bolet. Ty mohou otékat v důsledku infekce.

Jen upozorňujeme, že byste nikdy neměli ignorovat jakýkoli otok nebo bolest varlat, protože to může být způsobeno mnoha různými faktory. Pokud máte obavy, je vhodné zavolat lékaře a nechat se vyšetřit. Pokud je bolest silná a rychlá, měli byste navštívit nemocniční pohotovost.

Proč vás mohou bolet vlasy když jste nemocní?

Další stížnost, na kterou si lidé někdy stěžují, je, že je jim tak špatně, že je bolí vlasy! Vaše vlasy však nejsou příčinou bolesti. Je produktem pokožky hlavy, která je bohatá na nervová zakončení, cévy a mazové žlázy. Ta může být citlivá a způsobovat bolest.

Může být některá bolest psychická?

Co když za bolestí nejsou žádné fyzické faktory? Někteří vědci tomu říkají biopsychosociální vliv na bolest. Biopsychosociální model se zabývá biologickými, psychologickými a sociálními faktory, které stojí za zdravotními problémy.

"Cítíme bolest, když je ohrožena naše bezpečnost. Protože každý člověk a každý okamžik je jedinečný, mohou se prožitky bolesti u různých lidí a v různých situacích velmi lišit. Dva lidé se stejným stupněm poškození těla (nemocí nebo úrazem) tak budou pociťovat různou bolest (intenzitu, trvání, četnost a umístění) v závislosti na řadě biologických, psychologických a sociálních faktorů.

Nedávná studie například zjistila, že i vzpomínky na bolest ovlivňují budoucí prožitky bolesti," říká Dr. Joshua Pate, vedoucí lektor fyzioterapie na University of Technology Sydney (UTS), jehož výzkum se zaměřuje na výzkum bolesti.

Zdroj: Iatropedia.gr