Proč má smysl přidávat mrkev při vaření brambor? Zachovají si vitamíny a chuť bude o dost lepší.

0
(0)

Dalibor , 01. 01. 2021

Brambory. Jedna z nejběžnějších příloh k jídlu v českých domácnostech. Často na ně koukáme pouze jako na přílohu, přitom brambory jsou mnohem více. Jsou opravdu bohatým zdrojem nejrůznějších vitaminů a minerálů. Při vaření by byla obrovská škoda, aby byla tato hodnota brambor nenávratně ztracena, přitom to děláme opakovaně stále dokola a dokola. Jak tedy zachovat v bramborách veškeré živiny i při jejich vaření? Na to jsme se podívali v našem článku.

O co vše můžete přijít při nesprávném vaření brambor?

Pojďme se nejprve ještě blíže podívat na to, co vlastně všechno v bramborách můžete najít. Pokud budete vařit brambory nesprávně, tzn. typickým způsobem, jak je u nás vaří většina lidí, můžete přijít o následující vitamíny a minerály:

  • Vitamin C
  • Vitamin A
  • Vitamin B1, B2 a B6
  • Draslík, hořčík a síru

Všechny tyto vitamíny a minerály jsou velmi důležité pro lidské tělo. V mnoha případech jich můžeme mít také běžně nedostatek, což s sebou nese často plíživě se rozvíjející zdravotní problémy nebo jiné zdravotní komplikace, kde si často ani neuvědomujeme přesnou příčinu a špatně se nám určuje, zda nám něco náhodou nechybí. Často lidem chybí už jen základní vitamín C, a to důvodu nedostatku konzumace čerstvého ovoce.

Jak udržet živiny v bramborách?

Je naprosto běžné, že při vaření potravin se často živiny ztrácejí, protože zkrátka nepřežijí vysoké teploty při dlouhém vaření. Také proto je v posledních letech tolik populární třeba RAW strava, kdy nejsou suroviny zpracovávány při teplotách vyšších než 42°C. Někdy však můžete některé vitamíny ochránit před likvidací i během vaření, a to je právě případ brambor.

Jak na to? Stačí vám během vaření přidat do hrnce s bramborami jednu mrkev. Ano, přesně tak je to jednoduché! Mrkev totiž obsahuje betakaroten, který chrání zejména vitamin C v bramborách obsažený.