Proč čerstvé pečivo škodí a jak naše tělo reaguje na lepek? Po přečtení tohoto článku v tom budete mít jasno

0
(0)

Tomáš , 23. 05. 2019

Kdo by nemiloval čerstvě upečené buchty nebo pečivo, které si přineseme z obchodu? Asi každý z nás ví, že to není ta nejzdravější forma stravování, ale jak už to bývá, nemůžeme si pomoci. I vy se ptáte, proč bychom pečivo měli raději omezit, jak na tělo působí lepek a co je vlastně to špatné a nesprávné? V dnešním článku se vám to pokusíme vysvětlit.

Pečivo

Odborníci stále častěji "obviňují" právě pšenici, jako důvod, pro který je obezita stále rozšířenější. Zastánci zdravého životního stylu před ní zvedají varovný prst. A nejde jen o obezitu. Alergie, onemocnění srdce, intolerance, problémy se střevy, zvýšená hladina cukru v krvi, přetížený imunitní systém a špatné trávení minerálů.

Proč naše babičky a dědové jedli chléb každý den a nic jim nebylo?

Důvod je jednoduchý a prostý. Někdy se chléb pekl ze základních surovin, neexistovaly tam žádné stabilizátory ani konzervanty. Také se používalo méně chemických sloučenin, které dodávají pečivu tu správnou chuť a také méně barviv, které ho obarví.

Dnes pšenice vůbec není stejná, jako kdysi. Roste mnohem kratší. Jen si vzpomeňte, kdy jste jako malí běhali po poli. Pšenice nebo i jiné obilí bylo obrovské, vysoké. Protože to ale farmářům stěžovalo práci, protože když přišli silné deště, obilí okamžitě lehlo, rozhodli se ho geneticky měnit tak, aby rostlo kratší.

Také chtěli od pšenice aby byla životaschopnější a rostla rychleji. Trávicí trakt některých lidí však nemá enzymy, které by byly schopny trávit proteinový gluten (tedy lepek), který pšenice obsahuje.

Co je to gluten?

Gluten, neboli lepek je rostlinný protein, který se nachází například v ječmeni, pšenici, v žitu, žitě, špaldě a ovsu. Pro některé funguje lepek jako lepidlo. Když se dostane do trávicího traktu lepí obsah žaludku, což způsobuje problémy jako průjem, zácpa, nadýmání a potravinové alergie.

Enzymy trávicího traktu nedokážou dobře štěpit lepek a aminokyseliny. Lepek se rozkládá na peptidy, což jsou řetězce aminokyselin, ale stále příliš velké na to, aby se trávily v tenkém střevě. Tím pádem trávení trvá mnohem déle. Výsledkem může být například i celiakie a tedy nesnášenlivost potravin obsahujících lepek.

Vědecká studie

V roce 2013 byla publikována vědecká studie, která přinesla zajímavé výsledky. Vědci zkoumali vliv lepku na trávicí trakt myší. Otázkou bylo, zda může lepek způsobovat obezitu.

Během experimentu byla jedna skupina myší na bezlepkové dietě a druhá dostávala stravu s vysokým obsahem lepku. Výsledky ukázaly, že myši, které byly na bezlepkové dietě neměly takový přírůstek hmotnosti, také jejich inzulín byl v normálních hodnotách a jejich vnitřní orgány nevykazovaly žádné záněty, ve srovnání s druhou skupinou.

Lidské tělo

Při lepku jde o to, že obsah kalorií neovlivňuje přibírání. Spíše je to narušení vnější a vnitřní stavby žláz a střev, alfa a gama PPAR receptorů, které jsou právě zodpovědné za správné fungování metabolismu.

Výsledky tedy hovoří jasně. Lepek, který se nachází v obilovinách dnes už škodí velkému množství lidí. Pokud cítíte, že po jeho konzumaci máte zdravotní problémy, navštivte svého lékaře a nechte se otestovat na jeho snášenlivost.